Svátek má: Otýlie

Regiony

Velikost textu:

Když se stromečky nebudou prodávat, začnou je lidé krást

Když se stromečky nebudou prodávat, začnou je lidé krást

Pandemie koronaviru nedopadá jen na podnikatele v kamenných prodejnách, ale taky na prodejce vánočních stromků. Obchodníci jsou stále v nejistotě, jestli budou moci jedle, smrky nebo borovice prodávat tak, jak byli v předešlých letech zvyklí.

Ilustrační foto
23. listopadu 2020 - 11:00

Případně, jestli na ně také dopadnou vládní restrikce kvůli vývoji pandemické situace. Někteří z prodejců už proto stromky nabízí dokonce i online přes internet. „Pěstitelé v létě rozhodují o tom, které stromky v daném roce vytěží. Stromy vytěžené v listopadu se musí prodat v prosinci. Pokud se neprodají, musí se vyhodit a vznikají tím obrovské ztráty,“ vysvětluje František Valdman, místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Argumentuje taky tím, že pokud stromky dosáhnou určité velikosti a proběhne na nich finální úprava střihem, musí se produkční plochy protěžit a uvolnit místo zbývajícím stromkům. Jinak podle něj dojde k znehodnocení celé plochy. „Absence letošního prodeje vánočních stromků v normálním rozsahu by tak znamenala faktickou likvidaci celého tohoto oboru,“ míní Valdman.

Nedostatek možností k nákupu vánočních stromků by také lidi podle Valdmana donutil získat stromek jinou cestou, například krádeží v lese. „Tento nešvar přitom v posledních letech v ČR téměř vymizel. „Nikdo nebude chtít zůstat bez vánočního stromku,“ podotýká k tomu.

Ve stresu z toho, co přinesou příští dny, je i prodejce Michal Nechvátal, který dřeviny pěstuje na hektarech plantáží okolo Smrčné na Jihlavsku. Na nich má v současné době vysazeny desetitisíce stromků. „Letošní prodej je pro mě s velkým otazníkem. Zvlášť, když byly zrušeny vánoční trhy na náměstí v Jihlavě, kde každoročně prodám přes 60 procent vánočních stromků,“ říká.

Řezat stromky určené na Vánoce do domácností chce začít až na konci listopadu. „Dokud nebudu mít jistotu toho, že budu moci prodávat, tak nařežu jen polovičku obvyklého množství a pak budu postupně dořezávat, aby mi to pak nezbylo a musel jsem to vyhodit. Variant v tuhle chvíli je více,“ říká s tím, že polovinu stromků prodává z vlastní produkce, zbytek pak nakupuje od jiných pěstitelů. Pro domácnosti má pozitivní zprávu v tom, že ceny stromků by se oproti loňsku měnit neměly.

(pšt, jihlavské listy.cz, zdroj: Jihlavské listy)