Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Když se sejdou zámečtí páni ze sídel na Vysočině

Když se sejdou zámečtí páni ze sídel na Vysočině

Poprvé v historii Kraje Vysočina se v těchto dnech setkali majitelé a správci padesátky hradů a zámků se sídlem na Vysočině.

Ze setkání majitelů historických sídel
19. května 2019 - 11:00

Centrem vysočinských „zámeckých pánů“ byl Velkomeziříčský zámek rodiny Podstatzkých-Lichtenstein. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Několikahodinový program byl, podle informací náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Jany Fischerové, příležitostí k seznámení a výměně informací o aktivitách, které vedou k oživení památek, ať už je jejich majitelem kdokoli – stát, kraj, obec nebo město nebo soukromá osoba.

Pořadatelství dalšího ročníku setkání zámeckých pánů bude opět směřováno na některou z historických usedlostí. Letos založená nová tradice setkávání zámeckých pánů na Vysočině tak bude příští rok pokračovat.
 
Informace týkající se oživení historických objektů a stručné představení související Berlínské výzvy poskytl hostům Petr Svoboda, viceprezident Asociace  majitelů hradů a zámků.


Zaměřil se na praktické příklady oživení s tím, že jako příklad dobré praxe uvedl právě revitalizaci Zámku ve Velkém Meziříčí a ocenil intenzivní snahy rodiny Podstatských-Lichtenstein vystavit vlastněné předměty z předprvorepublikové i následné historie.

Příkladem může být vystavení autentického kapesníku hraběte Františka Harracha z Velkého Meziříčí, s krvavou stopou po ošetření, které poskytl postřelenému arcivévodovi Františku Ferdinandovi v Sarajevu v roce 1914.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)