Svátek má: Adriana

Regiony

Velikost textu:

Každý desátý člověk na Vysočině má diabetes

Každý desátý člověk na Vysočině má diabetes

Podle údajů Národního registru hrazených zdravotních služeb z roku 2017 žije v České republice bezmála milion pacientů s diabetem.

Ilustrační foto
8. února 2019 - 11:00

V přepočtu na sto tisíc obyvatel bylo v Kraji Vysočina v uvedeném roce podle registru 9551 takto nemocných, na jižní Moravě 9048 a ve Zlínském kraji 9775 pacientů.

Meziročně se počet nových případů v Česku navyšuje přibližně o 3 000 pacientů. Statistická predikce předpovídá pro rok 2030 nárůst počtu pacientů na 1,2 milionu. Očekávaná doba dožití u pacientů s diabetem je nižší než u celkové populace ČR, přičemž rozdíl se snižuje s věkem diabetika.

U pacientů trpících diabetem již od raného věku je očekávaná doba dožití cca o 8 let nižší než v obecné populaci. Doba dožití 50letého pacienta s diabetem je o 3 roky kratší (28 vs. 31 let), doba dožití 60letého diabetika je kratší o 1 rok (21 vs. 22 let).

Diabetes může vést k řadě dalších chorob, které se souhrnně označují jako diabetické komplikace. Některá onemocnění mohou propuknout záhy, zatímco jiná se rozvinou až po mnoha letech života s cukrovkou.


Téměř za polovinu úmrtí diabetiků jsou zodpovědná kardivovaskulární onemocnění. Diabetes představuje významné riziko pro rozvoj srdečního selhání.

Pro zlepšení prognózy jsou zásadní důsledná léčba diabetu a omezení všech rizikových faktorů. Obecným cílem terapie diabetu je udržení vyrovnané hladiny cukru v krvi, dosažení stavu bez hypoglykémie, udržení přiměřené hmotnosti, krevního tlaku a hladiny lipidů.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)