Svátek má: Milan

Regiony

Velikost textu:

Kamenosochaři vytvořili zdařilou kopii vázy z Horácké galerie

Kamenosochaři vytvořili zdařilou kopii vázy z Horácké galerie

Průčelí novoměstského zámku se dočkalo zásadní proměny. V průběhu loňského roku provedl restaurátor Daniel Bartoš opravu plastických výtvarných prvků atiky průčelí zámku.

Původní váza po rekonstrukci
17. srpna 2017 - 11:00

A nejen to, opravy se dočkaly i balustrády, kartuše s aliančním erbem a vrcholovou korunou. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Hlavní pozornost však byla zaměřena na dvě dominanty zámku, pískovcové vázy z 18. století. Při pracích restaurátoři zjistili, že jedna z nich byla natolik poškozena, že ji nelze vrátit na původní místo a musela být vytvořena její věrná kopie.

Tu letos v rámci své maturitní práce zhotovil student světelské akademie v kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou. Nově vytesaná váza byla vytvořena z Božanovského pískovce a na její vznik dohlíželi mistři odborného výcviku Martin Roháček a Boleslav Dlouhý.

Její instalaci provedl opět restaurátor Daniel Bartoš a udělal tak finální tečku za obnovou atiky průčelí zámku v Novém Městě na Moravě. Původní váza, která musela být ze střechy sejmuta, je nyní po opravě k vidění v prostorách Horácké galerie.

Pět let s portálem Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina

Celkové náklady na restaurátorské práce se vyšplhaly na téměř 387 000 korun, z nich částku 200 000 korun pokryla dotace z Programu regenerace městské památkové zóny v Novém Městě na Moravě na rok 2016.

Dalších 75 000 korun musel Kraj Vysočina vyčlenit z rozpočtu letos, a to na výrobu kopie vázy a její osazení.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)