Svátek má: Vavřinec

Regiony

Velikost textu:

Kam s rybářským prutem? Za kaprem na Vysočinu

Kam s rybářským prutem? Za kaprem na Vysočinu

První rybníky se na území dnešního Kraje Vysočina objevily již ve středověku, zejména s rozvojem hornictví a okolo klášterů.

Výlov kaprů na Vysočině.
28. července 2020 - 11:00

Rybníků, nádrží a dalších vodních ploch se v Kraji Vysočina nachází téměř 9 000.  Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina. Nejvýznamnější rybniční soustavy Českomoravské vrchoviny byly na Telčsku a v okolí Jihlavy, na Bohdalovsku, Křižanovsku či Žďársku.

Žďársko je vůbec silně spojené s vodou. Je pramennou oblastí několika významných řek, jako jsou např. Sázava, Svratka či Oslava a jeho část je také chráněnou oblastí přirozené akumulace vod.

Nachází se zde nejvíce rybníků Kraje Vysočina a zároveň také rybníky největší co do plochy. V současnosti se v rybnících na Žďársku můžeme obvykle setkat s kaprem obecným, resp. jeho plemeny Žďárský šupinatý, Žďárský lysý a jejich kříženci. Plemeno Žďárský kapr se chová převážně v rybnících na pramenech řek s čistou vodou, ve většině případů na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.


Chov tak probíhá za přísnějších podmínek, což zajišťuje kvalitní maso této ryby. Vlivem chladnějšího počasí Vysočiny a menší úživnosti zdejších rybníků dorůstá do tržní velikosti ve čtyřech letech, tedy o rok déle než v teplejších oblastech. Je vlastně ukazatelem zdravého ekosystému a udržitelného hospodaření s vodou. Žďárský kapr má pro svoji lepší propagaci zaregistrovánu ochrannou známku.

„Devět z deseti ryb vyprodukovaných v rybnících v Kraji Vysočina tvoří kapr. Ten neodmyslitelně patří do vod našich rybníků, ale zejména na náš stůl a to nejen o Vánocích. Jeho maso je velmi dobře stravitelné, má vysoký obsah bílkovin a minerálních látek a má nízký podíl tuku. Žďárský kapr je zajímavý svým genofondem a chutí, která je ovlivněná čistou vodou v čistém prostředí,“ uvádí radní Martin Hyský pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)