Svátek má: Markéta

Regiony

Velikost textu:

Kalamitní štáb kvůli kůrovci. Vzniká i další hrozba

Kalamitní štáb kvůli kůrovci. Vzniká i další hrozba

V minulém týdnu zasedal v sídle Kraje Vysočina poprvé v letošním roce kalamitní štáb ke kůrovcové kalamitě.

Ilustrační foto
13. února 2020 - 11:00

Jednotlivý účastníci, včetně zástupce Ministerstva zemědělství, informovali své kolegy o aktuální situaci za příslušnou oblast. Opakovaně byly pojmenovány základní problémy, se kterými se sektor lesního hospodářství potýká. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Kromě stále aktuálních škod na lesních porostech v důsledku přemnožení kůrovců byla řešena prognóza vývoje škod způsobených dalším škůdcem, a to bekyní velkohlavou. Škody silným žírem na listnáčích byly v loňském roce na Krajském ředitelství Brno Lesů České republiky, s. p., zaznamenány na neuvěřitelných 4 580 ha lesa. V současné době se škody postupně posunují severozápadním směrem, tedy směrem na Vysočinu.


„S ohledem na předpokládaný rozsah těžeb pro rok 2020, který je jenom v lesích spravovaných Lesy České republiky v našem regionu odhadován na 4,5 mil. m3, bylo jedním ze stěžejních témat ze strany správců lesa snaha přesunout větší objemy přepravovaného dříví na železnici. Už teď však víme, že to bude narážet na celou řadu omezení, která znemožní v dostatečné míře ulevit silniční dopravě“, uvedl Martin Hyský, radní  pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Další jednání kalamitního štábu by mělo podle předpokladu proběhnout na krajském ředitelství Lesů České republiky v Jihlavě v průběhu června 2020.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)