Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Jihlavský úřad varuje živnostníky před složenkami za registraci

Jihlavský úřad varuje živnostníky před složenkami za registraci

Jihlavský živnostenský úřad varuje před firmami, které se snaží vybírat peníze od nových podnikatelů. Posílají jim složenky s platbou za zápis do rejstříku.

Ilustrační foto
6. října 2019 - 11:00

Ten je soukromý, ale má jméno podobné tomu oficiálnímu. Podle vedoucího živnostenského úřadu Jana Kubišty se s touto praxí setkává většina čerstvě zapsaných živnostníků.

„Živnostenský rejstřík je podle zákona v části veřejný a nové zápisy se v něm objeví téměř okamžitě po zápisu. 'Šmejdi' tak přesně vědí, koho nachytat," uvedl Kubišta. Dodal, že se v nedávné době na tomto "trhu" objevila už třetí společnost, která složenky živnostníkům posílá. Podnikatelé, kteří si nejsou jistí, by měli podle Kubišty kontaktovat živnostenský úřad.

Při ohlášení živnosti podnikatel platí správní poplatek 1000 korun, zápis do rejstříku udělá úřad automaticky. Firmy chtějí za zápisy do svých rejstříků vyšší částky. Podle vyjádření Hospodářské komory ČR jedna z nich požaduje poplatek 2690 Kč.

Činnost těchto firem podle Kubišty poškozuje i jméno úřadu. "Živnostníci nás často obviňují z toho, že iniciály jejich firmy dáváme soukromým firmám. To však není pravda," uvedl Kubišta. Podle jeho zkušenosti firmy posílají novému podnikateli složenku hned, jakmile se objeví jeho zápis v rejstříku. "Ten člověk si třeba ještě ani u nás nevyzvedl živnost, ale už má doma ve schránce složenku, že má zaplatit za zápis do jakéhosi komerčního katalogu," uvedl.


Právní obrana proti jednání těchto firem podle zkušenosti Kubišty není. "Trestní oznámení na neznámého pachatele jsem již státnímu zastupitelstvu poslal. Avšak podvodníci mají vždy u složenky uvedeny informace, které objasňují, že nejde o úřad a platba není ničím podmíněna," uvedl.

Tyto údaje jsou podle něj ale malým písmem v záhlaví, které lidé kvůli zavádějícímu názvu platby často nečtou a možná i kvůli strachu ze sankcí falešnou složenku zaplatí.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)