Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

Jihlavané by na náměstí chtěli co nejvíc stromů a lepší WC

Jihlavané by na náměstí chtěli co nejvíc stromů a lepší WC

Jihlavané by na Masarykově náměstí chtěli co nejvíc stromů a lepší toalety, zajímají je i možné úpravy obchodního domu v jeho středu (dříve Prior) nebo řešení dopravy.

Masyrykovo nám. v Jihlavě.
16. května 2020 - 11:01

Vyplynulo to ze včerejší on-line debaty k architektonické studii úprav centrální plochy města, které chce radnice postupně uskutečňovat v následujících letech. Autoři studie z atelieru MCA uvedli, že počet stromů navrhují zdvojnásobit na stovku.

"To, co je pravděpodobně důvodem, proč si obyvatelé stromy přejí, je klimatická pohoda," uvedla Pavla Melková z atelieru MCA.

K tomu by měly přispět i navrhované vodní prvky nebo typ dlažby. Při výsadbě stromů museli vzít autoři studie v potaz také existenci katakomb pod náměstím. "My o podzemí víme," řekl Miroslav Cikán.

Masarykovo náměstí s rozlohou 3,7 hektaru patří mezi největší v zemi, je součástí městské památkové rezervace. Odhad ceny navržených úprav prostranství je podle dřívějších údajů města 200 milionů korun bez daně. Jak řekl náměstek primátorky Petr Ryška (ODS), úpravy bude město provádět po etapách. "Budeme se snažit samozřejmě sehnat nějaké kofinancování," uvedl.

Jihlava: Na Masarykově náměstí se bude v březnu kácet

Radnice počítá rovněž se vznikem nových toalet v centru. Náměstek primátorky Martin Laštovička (za KDU-ČSL) souhlasil s tím, že nynější stav podzemních veřejných toalet na náměstí je neuspokojivý. Jak uvedl, nové toalety by bylo nejlepší umístit do přízemí městských domů. "Nezůstane asi jen u jediných veřejných záchodů," řekl. Vzhledem k rozloze náměstí by měly být toalety v jeho horní i spodní části.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)