Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Jihlava: Archeologický průzkum odhalil pec, studnu i mince

Jihlava: Archeologický průzkum odhalil pec, studnu i mince

Archeolog Šimon Kochan pracuje na odhalování dědictví minulosti na zahradě domu jihlavského Masarykova náměstí 21, kde dříve sídlila čajovna.

Z archeologického průzkumu v Jihlavě.
25. ledna 2022 - 11:00

Spolu se svým týmem již odkryl zahloubený suterén - sklep ze 13. století, pec, tehdejší platidlo brakteáty nebo dochovanou studnu. Na dvoře a zahradě domu archeologové vyhloubili tři velké jámy. Jednotlivé vrstvy jejich stěn jsou označené cedulkami s čísly. Ty jsou i u objevené pece.

„Ještě nevíme, na co byla,“ říká archeolog s tím, že pravděpodobně mohla být chlebovou pecí či sloužit k výpalu keramiky. Zjistí to až z podrobnějších analýz. Archeologové sice odkryli sklep ze 13. století, ten byl ale již ve stejném století zasypán a v renesanci nad ním vyrostl další dům.

Nejstaršími nálezy jsou ale ty ze 13. století. Jak století tak přesně na místě určili? Podle archeologa v těch vrstvách nalezli keramiku, která má vysoký obsah grafitu, což je typické pro 13. století právě v Jihlavě.

Jaký nález je prozatím nejvzácnější? Asi tři brakteáty, což jsou stříbrné mince, které se také razily v Jihlavě. .„Jsou to brakteáty Přemysla Otakara II. Nemůžeme však říct, že tyto brakteáty se razily přímo v Jihlavě, protože v té době už bylo několik mincoven. Vyloučit to ale nemůžeme,“ uzavírá archeolog Šimon Kochan.


Archeologové se brzy přesunou do sklepení domu, kde budou v průzkumu pokračovat. Jámy na dvoře se po zmapování a nafocení zasypou a na jejich místě se má postavit nová přístavba domu. Investorem rekonstrukce objektu na Masarykově náměstí 21 je město Jihlava. Chce zde zřídit zázemí pro svou organizaci Brána Jihlavy, Centrum dokumentárního filmu nebo informační středisko.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)