Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Jedním uchem jsem nyní stále na telefonu, říká kominík

Jedním uchem jsem nyní stále na telefonu, říká kominík

Už je to jako roky obehraná písnička. Na Vysočině naplno vypukla letošní topná sezona a kominíci mají v těchto týdnech rázem opět napilno.

Ilustrační foto
18. října 2021 - 11:00

Ne snad proto, že by si v průběhu roku neuměli zorganizovat práci, ale denně mají desítky telefonátů zoufalých majitelů nemovitostí, kteří čištění komína nechali tradičně na poslední chvíli. Průměrná čekací doba se pohybuje v řádu několika týdnů. Takže zatímco v létě nemají kominíci na Vysočině prakticky žádnou práci, s nástupem topné sezony už tradičně neví, kde jim hlava stojí.

Své o tom ví například kominík Jan Procházka, který by k sobě potřeboval asistentku, která by hovory vyřizovala, a on se mohl v klidu věnovat práci. Takhle je ale jedním uchem prakticky pořád na mobilním telefonu. „Začalo to v září, jakmile se ochladilo. Denně vyřizuji 20 až 30 telefonů. Je to opravdu už klasika. Všichni to opět nechali na poslední chvíli, a pak mají představu, že k nim přijedu, když ne hned ten den, tak zítra. Když jim ale nastíním nejbližší volný termín, tak se strašně diví,“ popisuje.

Podle svých slov se snaží všem zákazníkům vyhovět, ale čekací doba nyní v půlce října je přibližně 14 dní až tři týdny, než k nim dorazí. Za den jeden je kominík schopný udělat maximálně desítku komínů. Na jednu nemovitost si kominík vyhrazuje přibližně od 15 minut do půl hodiny.


Mít zprávu o čištění a kontrole spalinové cesty jednou za rok je přitom povinnost každého majitele nemovitosti. V případě kontroly a nesplnění nařízení, které ukládá zákon, riskují tučnou pokutu v řádu desítek tisíc korun.

Povinnost se týká všech majitelů nemovitostí, kteří je vytápí prostřednictví kotlů na tuhá paliva nebo kotlů na plyn. Tato povinnost je uložena i na kondenzační kotle nebo turbo kotle.
(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)