Svátek má: Evžénie

Regiony

Velikost textu:

Je konec. Podváděl ve velkém, naletěli mu dokonce i v Mexiku

Je konec. Podváděl ve velkém, naletěli mu dokonce i v Mexiku

Pelhřimovští kriminalisté ukončili prověřování případu rozsáhlých podvodů. Z nich byl obviněn dvaatřicetiletý muž. Ten má na svém kontě stovky případů trestného činu podvodu.

Ilustrační foto
8. srpna 2018 - 11:00

Trestné činnosti se dopouštěl na území České republiky a v zahraničí, kam na více jak rok odcestoval. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku kolem jednoho a půl milionu korun. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Policie Pelhřimov.

Výtečník nabízel zprostředkování práce v zahraničí, za což inkasoval peníze a svůj závazek nesplnil. Dále tím, že na jména jiných osob, bez jejich vědomí a souhlasu, čerpal úvěry od finančních společností.

Dalším jeho jednáním bylo vylákání finančních částek z osob pod záminkou uzavření nájemní smlouvy na pronájem bytu. Dále měl při svém pobytu ve Spojených státech Mexických, a to zejména v období od ledna roku 2016 do začátku roku 2017, dopustit ve více jak dvě stě případech podvodného jednání za účelem získání finančních prostředků pro svoji potřebu.

Smyšlené nabídky zveřejňoval na sociálních sítích a na různých internetových stránkách. Při svém jednání vystupoval pod jmény jiných osob, nebo pod zcela smyšlenými jmény. Smyšlené nabídky se týkaly zprostředkování práce a brigád zejména v Mexiku, v Karibiku, na Bahamách nebo ve Spojených arabských emirátech. Jednalo se například o práce na ropných plošinách, v půjčovnách vodních skútrů nebo automobilů, práce pečovatelky v domě seniorů. Po obdržení finanční hotovosti však žádnou práci těmto osobám nezprostředkoval.


Kriminalistům se podařilo zajistit kolem dvou set tisíc korun, které prokazatelně pocházely z uvedené trestné činnosti. Peníze byly vráceny zpět poškozeným osobám. Zbytek peněz muž užil pro svoji potřebu. Součástí prověřování byla také spolupráce na mezinárodní úrovni. V době před zahájením trestního stíhání odcestoval do zahraničí a bylo proti němu vedeno trestní stíhání jako proti uprchlému.

Do České republiky se vrátil a v souvislosti s touto trestnou činností byl zadržen a umístěn do vazby. Obviněnému muži hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Za obdobnou trestnou činnost byl v minulosti již odsouzen.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: PČR)