Svátek má: Nora

Regiony

Velikost textu:

Jaderný odpad: Místo pro úložiště? Jihlavsko, či Třebíčsko

Jaderný odpad: Místo pro úložiště? Jihlavsko, či Třebíčsko

Výběr nejvhodnější lokality pro výstavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva v Česku se smrsknul z devíti uvažovaných území už jen na čtyři. Hned polovina z nich se přitom nachází na Vysočině.

Ilustrační foto
22. června 2020 - 11:00

Konkrétně má jít o lokalitu Hrádek na Jihlavsku a Horka na Třebíčsku. V kvartetu finalistů ještě Janoch u Temelína a Březový potok na Klatovsku. Vyplývá to z dokumentů Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Návrh musí ještě schválit radní státní organizace a finální slovo bude mít vláda. Potvrdil to právní zástupce obcí sdružených v lokalitě Hrádek Luboš Kliment. „K redukci došlo předminulý týden,“ doplnil. Právník potvrdil, že samosprávy inkasovaly v boji proti výstavbě úložiště na jejich katastrálním území další tvrdý direkt. Tentokrát od Nejvyššího správního soudu.

„Soud konstatoval, že pokud bude třeba, musí se obce obětovat,“ shrnul rozhodnutí s tím, že starostové z lokality Hrádku navzdory  nepříznivé situaci představují strategii dalšího postupu pro záchranu národních zdrojů pitné vody.

„Chtěli bychom i nadále pokračovat ve společné cestě zahrnující aktivní kroky směrem k veřejnosti a také v politických vyjednáváních s územními samosprávami a hledat podporu pro ochranu národních zdrojů pitné vody,“ nabízí Kliment.

Poukazuje na to, že během roku již odmítly stavbu úložiště v této lokalitě desítky obcí a měst z okresů Jihlava a Pelhřimov, a to včetně například Pelhřimova či všech obcí sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. „Jediný, kdo se ke stavbě úložiště dosud jasně nevyjádřil, je Jihlava,“ doplňuje.


Jednání odborné komise SÚRAO jako pozorovatel sledoval starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák. „Bohužel došlo k tomu, na co jsme celou dobu poukazovali a před čím jsme varovali. Voda nikoho moc nezajímala a byla pouze jedním z mnoha kritérií! Na základě mnoha dat, která byla odhadnutá, nebo se udělalo hodnocení s velkou mírou nejistoty, a dopadlo to jak to dopadlo,“ říká otevřeně s tím, že boj o národní zdroje pitné vody starostové nevzdají.

Původně stát vybíral nejvhodnější místo z celkem devíti lokalit. Postupně vypadly Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a lokalita Na Skalním u Dukovan.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)