Svátek má: Patricie

Regiony

Velikost textu:

Jaderné úložiště nechceme, řekl Pelhřimov jednohlasně

Jaderné úložiště nechceme, řekl Pelhřimov jednohlasně

Zastupitelé Pelhřimova nesouhlasí s možnou výstavbou úložiště vyhořelého jaderného paliva na Vysočině.

Ilustrační foto
3. listopadu 2019 - 11:00

Vedení města jednohlasně odmítlo na svém zasedání jeho uvažovanou realizaci v lokalitě Hrádku, která se rozkládá na ploše zhruba 25 kilometrů čtverečních v okresech Jihlava a právě Pelhřimov.

Advokát Jan Kliment ze Žďáru nad Sázavou, který v této věci zastupuje obce sdružených právě v této oblasti tvrdí, že ministerstvo průmyslu a obchodu společně se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) chtějí využít ochranná pásma klíčových národních zdrojů pitné vody jako skládku pro uložení právě radioaktivního odpadu.

„Tento smělý nápad na víceúčelové využití území mohl vzniknout jenom v Praze na ministerstvu. Nedovedu si představit, že by někoho z vás napadlo zavozit odpadem studnu, ze které berete pitnou vodu,“ má jasno. Martina Bílá z oddělení komunikace SÚRAO kritiku ze strany pověřeného zástupce obcí Klimenta odmítá. Naopak tvrdí, že i pro státní organizaci je při hledání budoucího úložiště otázka ochrany vodních zdrojů naprosto klíčová. SÚRAO podle ní zkoumá na území kraje několik lokalit v souvislosti s potenciálním umístěním hlubinného úložiště. Ví, že častým tématem debat jsou vodní zdroje.„Proto může SÚRAO v rámci veškerých svých činností jakékoli negativní ovlivnění kvality či vydatnosti vodních zdrojů jednoznačně vyloučit, což se týká i lokality Hrádek. Stejně se v této souvislosti vyjádřila i Česká geologická služba,“ odmítla Klementovo stanovisko.Diskuze ohledně tématu úložiště vyhořelého jaderného paliva trvala nakonec skoro tři hodiny.

Zastupitelé Jihlavy budou totožnou otázku řešit na veřejném projednávání, které je podle Klimenta v plánu na středu 13. listopadu se začátkem od 15 hodin. „Veřejné jednání proběhne ve Velké gotické síni jihlavské radnice,“ upřesnila jihlavská mluvčí Aneta Hrdličková.

SÚRAO je státní technická organizace, která ze zákona řeší konec životního cyklu radioaktivních materiálů. Výstavba hlubinného úložiště se plánuje od roku 2050 s předpokládaným zahájením provozu od roku 2065.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)