Svátek má: Robin

Regiony

Velikost textu:

Hrad Lipnice – kamenný strážce Posázaví

Hrad Lipnice – kamenný strážce Posázaví

Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči pokračuje v letošním roce v přednáškovém cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás.

Lipnice nad Sázavou
20. ledna 2023 - 11:00

Lednová přednáška s názvem Hrad Lipnice – kamenný strážce Posázaví se koná ve středu 25. ledna 2023 v 18.00 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednáší Marek Hanzlík, dlouholetý kastelán této národní kulturní památky. Vstup zdarma.

Přednášející představí příběh jednoho z nejmohutnějších českých šlechtických hradů od počátků s pány z Lichtemburka až do dob, kdy lipnickým hradem provázel Jaroslav Hašek.Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Kraji Vysočina poslání odborné instituce památkové péče dané zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Telči také zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu, organizuje cyklus přednášek Rodinné stříbro – Památky kolem nás a provádí archeologické průzkumy.

NovinkyVysočina.cz informovala Ilona Ampapová, tisková mluvčí, Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště v Telči .

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:npu)
Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
32%
Ne
transparent.gif transparent.gif
68%