Svátek má: Julie

Regiony

Velikost textu:

Horácké muzeum: Technická herna na cestách aneb fyzika hrou

Horácké muzeum: Technická herna na cestách aneb fyzika hrou

Technické muzeum v Brně připravilo interaktivní putovní výstavu Technická herna na cestách aneb fyzika hrou. Autorem je středoškolský učitel Ing. Vítězslav Prokop. Tentokrát v Horáckém muzeu v  Novém Městě na Moravě.

Z výstavy
16. listopadu 2023 - 11:00

Výstava seznamuje návštěvníky pomocí jednoduchých interaktivních pokusů s problematikou mnoha odvětví fyziky, jako je například optika, magnetismus nebo elektrická energie. Návštěvníci si tak mohou například vyzkoušet výrobu elektřiny, zastřílet si z elektromagnetického děla nebo postavit zmenšený model mostu podle návrhu Leonarda daVinciho.

Prostřednictvím dalších aktivit mohou návštěvníci nahlédnout také do fascinujícího světa vědců a vynálezců, kteří svými objevy posouvali svět kupředu. U 20 vybraných osobností je za úkol přiřadit k nim obrázek vynálezu, se kterým jsou spojeni. Dále mají řešitelé přiřadit vlajku státu. Zde je cílem připomenout, že naši vynálezci se mezi těmi světovými určitě neztratí. Připomeňme například kontaktní čočky nebo lodní šroub, jejichž autoři pocházeli právě z našeho území a vynálezy dosáhly celosvětového rozšíření. Další informace najdou zájemci také v kvízu a pracovním listu, který si mohou odnést a znalosti si dále rozšiřovat i doma.Pro nejmenší návštěvníky je připraven dětský koutek s hracím kobercem, dřevěnými kostkami JENGA, stavebnicí CHEVA - "českým legem"  a dřevěnou stavebnicí PONY. Součástí koutku je i malá výstavka modelů postavených právě ze stavebnice CHEVA.

Texty k výstavě jsou přeloženy do anglického a německého jazyka a část navíc do Braillova písma pro nevidomé. Překlad do Braillova písma zajistila Mgr. Eliška Hluší – kurátorka oddělení dokumentace slepecké historie.

Název výstavy odkazuje na jednu z nejnavštěvovanějších stálých expozic Technického muzea v Brně – Technickou hernu, jednu z prvních vědecko-zábavních expozic svého druhu v České republice.

Výstava je primárně určena pro žáky 2. stupně ZŠ a nižší ročníky středních škol. Jistě bude přínosem i pro mladší děti, ale i dospělé návštěvníky. Doba trvání: 30.11.2023 - 28.1.2024

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:tmbrno)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%