Svátek má: Ferdinand

Regiony

Velikost textu:

Horácké muzeum: O jubilujícím Pavlu Kopáčkovi

Horácké muzeum: O jubilujícím Pavlu Kopáčkovi

Kdybych žil ještě sto let, nestačím ani zdaleka namalovat to, co jsem si předsevzal,“ říkával akademický malíř Pavel Kopáček na sklonku svého života.

Z plakátu k akci
19. května 2023 - 11:00

V těchto slovech je ukrytá hluboká životní pravda a láska k rodnému kraji, která umělce prostupovala. Celý život se pohyboval mezi chaloupkami, rozkvetlými či promrzlými stráněmi, zádumčivými hladinami rybníků, láskyplně aranžovanými zátišími těch nejprostších lučních květin, ale zejména mezi lidmi svého Horácka – lidmi, s nimiž si rozuměl, jež respektoval a miloval celým záběrem laskavého uměleckého srdce.

Nikdy a za žádných okolností si neulehčoval život ani práci. Vyjížděl ke ztvárnění svých motivů těsně po svítání, aby zachytil proměnlivou fázi dne mezi nočním chladem a denním žárem, kdy se rosa ještě nestačila odpařit a dává krajině svěžest. Mrazivé lednové ráno dokázal namalovat zcela přesvědčivě proto, že štípající mráz cítil každým pórem svých rukou, držících paletu a štětec. A pak už jen doma dodělával detaily nebo se věnoval tvorbě drobných kreseb, kolorovaných vodovkami.

Dokázal srůst s lidmi svého kraje, rád besedoval se sousedy, měl rád svůj okruh kamarádů, a celý život dbal na to, aby nikomu ani slovem neublížil. Vážil si každého poctivého člověka, měl pochopení pro drobné lidské slabůstky a chyby, a dokázal být přítelem i kolegou.

V těchto dnech by se dožil sta let. Co by řekl na toto životní jubileum? Určitě by se vlídně usmál a gratulanta by pohostil skleničkou vína nebo domácího likéru z plodů pyrenejské višně. A pak by možná přemítal, co by maloval tu druhou stovku let. Protože Vysočina má zásoby uměleckých motivů na mnoho set let dopředu…Pavel Kopáček ( 10. 5. 1923 Nové Město na Moravě - 2. 5. 1996  Nové Město na Moravě ) se narodil v Novém Městě na Moravě. V letech 1943 až 1945 studoval na Škole umění ve Zlíně u profesora Karla Hofmana a profesora Vincence Makovského. Dále pak pokračoval v letech 1945 až 1950 ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze v krajinářské speciálce profesora Otakara Nejedlého.

Po absolutoriu se vrátil na Horácko, které se stalo celoživotním námětem jeho malířského díla. Kromě několika studijních zahraničních cest do Švýcarska, Německa, Rakouska, Polska, Francie a Bulharska trvale žil a tvořil ve svém rodišti.

Byl realistickým krajinářem, zejména si oblíbil motiv vysočinských zim. Jeho obrazy se vyznačují výrazným rukopisem, charakteristickou tvarovou a barevnou stylizací, jež se vyznačuje střídmostí. Vedle rozměrných krajinářských olejů se věnoval svěžím květinovým akvarelům a temperám, ale i zátiším. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců a Klubu výtvarných umělců Horácka.

Na výstavce ve vestibulu Horáckého muzea představíme 3 olejomalby – krajinu ze sbírek Horáckého muzea a krajinu a kytici ze soukromých sbírek. Dále fotografie, dokumenty, texty a některé osobní věci, které muzeu zapůjčil malířův syn Pavel Kopáček mladší.

NovinkyVysočina.cz informovala Mgr. Alice Hradilová, Horácké muzeum,Nové Město na Moravě.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:horackemuzeum)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%