Svátek má: Evžénie

Regiony

Velikost textu:

Horácká galerie zve na díla regionálních výtvarných mistrů

Horácká galerie zve na díla regionálních výtvarných mistrů

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je specializovaným muzeem výtvarného umění zaměřeným na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění.

Nádvoří Horácké galerie
10. srpna 2018 - 11:00

A to v konfrontaci s českým výtvarným uměním a je jednou ze sedmi sbírkotvorných institucí zřizovaných Krajem Vysočina. Rozsáhlé soubory pozůstalostí J. Laudy, J. Mařatky, V. Makovského, L. Martínka, K. Pokorného, J. Štursy a jiných autorů byly získány převážně darem nebo odkazem umělců.

Součástí sbírkového fondu je i soustředěná kolekce hutního skla z 60. a 70. let minulého století pocházející z produkce známé sklárny ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou.


Horácká galerie sídlí v prostorách bývalého renesančního  zámku na Vratislavově náměstí. Zámecký komplex je působivě zasazen do náměstí a svou rozlohou nechává již na první pohled tušit prostorné výstavní sály.


V nich jsou dnes umístěny především expozice sochařská a obrazová, které představují v reprezentativním výběru průřez sbírkami instituce. Vedle expozic připravuje Horácká galerie v průběhu celého roku řadu krátkodobých výstav.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)