Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Historikové v knize potvrzují vzácnost šperků z polenské hrobky

Historikové v knize potvrzují vzácnost šperků z polenské hrobky

Městské muzeum v Polné vydalo publikaci Malý poklad z velkého světa: renesanční šperky rodu Zejdliců ze Šenfeldu. Kniha poprvé prezentuje jednu z nejcennějších součástí sbírek muzea – zlaté a stříbrné klenoty z počátku 17.století.

Vzácný šperk
9. srpna 2020 - 11:01

Jak vysvětluje ředitelka Městského muzea Polná Alena Vyskočilová, byl soubor 28 manýristických šperků nalezen v létě roku 1916 v děkanském kostele v Polné, v hrobce šlechtického rodu Zejdliců ze Šenfeldu. Jde o jediný dochovaný poklad svého druhu u nás.

Osmdesátistranová kniha o tomto nálezu je dílem historiků Dany Stehlíkové, Filipa Plašila a Jana Štěpánka (editor publikace), kteří na ní pracovali dva roky. Ve třech kapitolách seznamují čtenáře s dějinami rodu Zejdliců a okolnostmi nálezu. Nechybí zhodnocení samotných klenotů. Texty doprovází více než padesát barevných fotografií, včetně detailních záběrů na práce rudolfínských šperkařů.

Podle autorů publikace patřilo české umění na přelomu 16. a 17. století k nejlepšímu v Evropě: „Vděčilo za to císaři Rudolfovi II., který z Prahy učinil své sídlo a pozval do něj věhlasné umělce. Panovníkův dvůr se záhy stal i střediskem obchodu s krásnými věcmi, mezi něž patřily i šperky.“

Náročně zpracované zlatnické výrobky byly podle editora knihy J. Štěpánka běžnou součástí oděvů šlechty. Do dnešní doby se jich však dochovalo málo, většinou v zahraničních sbírkách.

I díky Zejdlicům podle Štěpánka můžeme um tehdejších mistrů obdivovat také u nás. „S kolegy jsme provedli rozsáhlý archivní a srovnávací výzkum, který si tento konvolut jistě zaslouží,“ dodává.


Ředitelka polenského muzea oceňuje, že se pro tento projekt podařilo získat vynikající odborníky a díky nim dokázat, že i v malém muzeu na Vysočině se mohou ukrývat cenné, v mezinárodním kontextu zajímavé předměty.

„Autorskému týmu se totiž podařilo vypátrat, že některé ozdoby jsou dílem zlatníků ze Švábského Gmündu. Jiné pochází až ze Sedmihradska. Jde tedy skutečně o malý poklad z velkého světa,“ konstatuje Vyskočilová.

Součástí projektu měla být také výstava. S ohledem na epidemii onemocnění covid-19 bylo ovšem rozhodnuto o jejím odložení na některou z dalších sezon. Publikace Malý poklad z velkého světa: renesanční šperky rodu Zejdliců ze Šenfeldu je k dostání na pokladně muzea,  v jednání jsou i další prodejní místa v Polné či v Praze.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)