Svátek má: Igor

Regiony

Velikost textu:

Historie Židů na Havlíčkobrodsku

Historie Židů na Havlíčkobrodsku

Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči pořádá v rámci přednáškového cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás přednášku Historie Židů na Havlíčkobrodsku.

Ilustrační foto
21. května 2023 - 11:00

Přednáška se koná ve středu 31. května 2023 v 18.00 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednáší Mgr. Alena Jindrová z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.

Historie Židů se nám do současnosti promítá především skrze památky – mohutné synagogy a romantické hřbitovy – jakoby ojedinělé výkřiky v krajině. Historie Židů však zasáhla do našich životů mnohem více. Jejich věčným bojem a putováním, vykořeněností a asimilací, uměleckým kvasem a hospodářskou neutuchající aktivitou.Celá Vysočina je toho zářným příkladem. Hlouběji do dějin Židů nejlépe nahlédneme přes konkrétní osudy, konkrétní jména a události. Na příkladu Havlíčkobrodska si připomeneme významné rodiny, památky a události, běžný život Židů na pomezí Čech a Moravy v průběhu věků i tragédii 20. století. Mnohé z těchto dějin překračuje význam regionu – hřbitovy v Ledči, Habrech a v Golčově Jeníkově, ješiva (židovská škola vyššího vzdělání) v Golčově Jeníkově, rodina Mahlerů, barákový tábor pro uprchlíky v Německém Brodě za 1. světové války, deník Willyho Mahlera z terezínského ghetta či přeškolovací tábor v Lípě. Židovské obce sdružovaly na počátku 20. století stovky obyvatel v Německém Brodě, Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou, Golčově Jeníkově, Habrech a Chotěboři. Po roce 1945 nebyla obnovena ani jedna z nich…

NovinkyVysočina.cz informovala Ilona Ampapová,tisková mluvčí, NPÚ ÚOP v Telči.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:npu)
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%