Svátek má: Zuzana

Regiony

Velikost textu:

Hejtman Běhounek: Dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany vítáme

Hejtman Běhounek: Dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany vítáme

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci informoval o plánu, že během příštího roku začne státní ČEZ hledat dodavatele na stavbu pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Jaderná elektrárna Dukovany.
16. listopadu 2019 - 11:01

Územní rozhodnutí pro stavbu by mělo být vydáno už do dvou let a o rok později, v roce 2022 by měl být tedy znám dodavatel díla. Nejoptimističtější varianta počítá s tím, že nový zdroj by mohl vyrábět elektřinu už v roce 2036. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.
 
„Energetická soběstačnost musí být pro Českou republiku priorita. Stanovení, respektive veřejné oznámení konkrétních termínů stavby dalšího jaderného bloku v Dukovanech je i pro náš region příznivým signálem. Nechci být skeptikem a věřím, že je možné se seriózním přístupem stavbu realizovat a plně kroky Vlády ČR i ČEZ podporujeme,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.
 
Podporu stavby jednoho až dvou nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany deklarovalo Krajské zastupitelstvo Kraje Vysočina naposledy v listopadu loňského roku.


Stalo se tak v reakci na tehdejší vyjádření zástupců vlády, že je možné rozhodnutí o zahájení stavby nového bloku odložit a životnost nynějších dukovanských bloků prodloužit o dalších deset let.

S tímto tvrzením zástupci Kraje Vysočina zásadně nesouhlasili a otevřeným dopisem o tom informovali premiéra a tehdejší ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)