Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Francouzskou cenu Akademie umění za grafiku obdržel Jan Vičar

Francouzskou cenu Akademie umění za grafiku obdržel Jan Vičar

Jednapadesátiletý grafik Jan Vičar tvořící svá díla na Vysočině obdržel koncem listopadu 2018 cenu Maria Avatiho – cenu francouzské Akademie umění za grafiku.

Grafika Jana Vičara
8. prosince 2018 - 11:00

Obstál mezi 95 přihlášenými umělci z celého světa, porotu oslovil svou prací, která respektuje tradice Vysočiny, ale citlivě začleňuje i vlivy získané při pobytech v jiných zeměpisných šířkách. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Třemi Vičarovými díly v současné době disponuje i Oblastní galerie Vysočiny Jihlava. Na podzim roku 2015 byl grafik Jan Vičar s podporou Kraje Vysočina vyslán jako první umělec z Vysočiny na dvouměsíční rezidenci do centra CAMAC v Marnay-sur-Seine, nedaleko Remeše a Troyes.

„Rok a půl před odjezdem jsem se sám učil francouzsky, abych se lépe domluvil. Získal jsem cenné kontakty a řadu nových přátel, se kterými jsem stále v kontaktu. Láká mě cestovat za inspirací a dělat při pobytech svou práci. Francouzi umění rozumí a dobře na ně reagují,“ sdílí podrobnosti ke svým aktivitám Vičar.


Ten se v následujících měsících bude intenzivně věnovat přípravě své autorské výstavy, která bude uspořádána v prosinci příštího roku v paláci Francouzského institutu v Paříži. Jde o poctu vítězi ceny Maria Avatiho.

Díla Jana Vičara, který tvoří v okolí Mrákotína u Telče, mohla veřejnost na Vysočině vidět naposledy v roce 2016, kdy vystavoval společně se studenty v Telči, ale i v galeriích v Jihlavě a Novém Městě na Moravě.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)