Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Finišují stavební práce na obchvatu Nového Veselí

Finišují stavební práce na obchvatu Nového Veselí

V těchto dnech zhotovitel dokončuje práce na obchvatu Nového Veselí na silnici II/353 spojující Jihlavu a Žďár nad Sázavou. První řidiči se po něm projedou už v pátek 30.října odpoledne.

Budoucí nový obchvat.
27. října 2020 - 11:00

Nová komunikace, dlouhá 5,1 kilometru, vyrostla východně od městysu Nové Veselí a sousední obce Budeč a vyvede tranzitní osobní i nákladní dopravu z obou sídel. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

 Na stavbu obchvatu za 350 milionů korun, který realizovala společnost Skanska, a. s., požádal kraj o spolufinancování z Integrovaného regionálního operačního programu. Evropská dotace včetně podílu ze státního rozpočtu by měla pokrýt část způsobilých výdajů ve výši bezmála 270 milionů.
 
Práce na stavbě obchvatu začaly na jaře 2019 a trvaly 20 měsíců. Nyní se nový úsek pro řidiče zprůjezdní v režimu předčasného užívání, pokračovat budou už jen dokončovací práce jako rekultivace rušených částí komunikací nebo drobné terénní úpravy.

Kompletní dokončení obchvatu se předpokládá v březnu příštího roku. Nová trasa vede východně od zastavěného území mírně členitým terénem. V průběhu výstavby se stavba musela vypořádat s nálezem poddolovaného území po těžbě železné rudy v katastru obce Budeč.


Byl zde proveden záchranný archeologický průzkum a následně místo sanováno. Součástí obchvatu je nový most přes řeku Oslavu a také okružní křižovatka s komunikací III/35311 spojující Nové Veselí s Březím nad Oslavou.

Obchvat Nového Veselí je další významnou investiční akcí Kraje Vysočina, která výrazně usnadní řidičům cestování mezi krajským městem a Žďárem nad Sázavou.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)