Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Dvacet dva nových monitorů dechu pro malé pacienty

Dvacet dva nových monitorů dechu pro malé pacienty

Dětské oddělení jihlavské nemocnice dostalo nové přístroje pro novorozence. Celkem dvacet dva monitorů dechu bude sloužit těm nejmenším pacientům.

Ilustrační foto
2. června 2019 - 11:00

Na oddělení je darovala Nadace Křižovatka. Monitory dechu sledují dechovou aktivitu novorozence a včas upozorní na poruchu dechu. Výrazně tak ovlivní možné následky SIDS (syndromu náhlého úmrtí kojence).

Celkem dvacet dva kusů v hodnotě 44.000 korun věnovala Nadace Křižovatka, která pomáhá ohroženým dětem a spoluobčanům již přes 20 let. „Moc děkujeme, dar nám pomůže, protože monitory a další přístroje potřebujeme pravidelně obměňovat,“ říká primář dětského oddělení Martin Zimen.

Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav.

"Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka nadace.Na dětském oddělení se na šesti odděleních stará o pacienty zhruba 60 sester a 14 lékařů. Ročně jsou na oddělení hospitalizovány více než tři tisíce dětí a zhruba osmnáct set doprovodů.

Za loňský rok se narodilo v jihlavské nemocnici 1238 dětí a počty každý rok stoupají. Letos zatím přišlo v Jihlavě na svět 490 miminek, což je o 40 víc, než ve stejném období loňského roku.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)