Svátek má: Horymír

Regiony

Velikost textu:

Domácího násilí meziročně přibylo. Vykazováni jsou především muži

Domácího násilí meziročně přibylo. Vykazováni jsou především muži

Ze společného obydlí na Vysočině se v průběhu loňského roku nedobrovolně na 10 dnů pakovalo celkem 73 agresorů.

Ilustrační foto
7. února 2020 - 11:00

Ve srovnání s rokem 2018 policisté zaznamenali nárůst o devět případů. Vyplývá to ze statistiky strážců zákona.

Ze 73 osob, které se dopouštěly různých forem domácího násilí si hned šest z nich podalo proti vykázání námitku, ale ani jeden z nich neuspěl. V praxi to znamená, že násilník musí okamžitě na deset dnů opustit společné obydlí.

Může si za přítomnosti policisty s sebou vzít na cestu jen své osobní potřeby, cennosti, doklady a věci, které nutně potřebuje k výkonu podnikání nebo zaměstnání. Pokud něco zapomene, má smůlu. Po dobu vykázání se pro nic už vrátit nemůže. Deset dnů se nesmí ani přiblížit k nemovitosti, z které je vykázaný, nesmí ani kontaktovat ohroženou osobu a na vývu policisty vydat klíče, které od obydlí vlastní.

„Desetidenní dobu nelze zkrátit ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na vydání předběžného opatření v průběhu vykázání se doba vykázání prodlužuje do dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Lhůtu jde navíc prodloužit podáním předběžného opatření. Policisté toho využili v 22 případech. V 17 případech byli s podáním úspěšní. Ve zbývajících pěti případech byl návrh na předběžné opatření soudem zamítnut.

Policisté v průběhu celého loňského roku zaevidovali napříč krajem celkem 421 případů se znaky domácího násilí, kdy z tohoto počtu bylo takto nakonec i vyhodnoceno 73 případů. Z tohoto počtu bylo opakovaně vykázáno deset osob. Většinou jsou ze společného obydlí vykazování muži (69).

Domácí násilí má podle komisařky většinou vzrůstající tendenci. Zpočátku se jedná o útoky proti lidské důstojnosti, jako jsou urážky, vydírání nebo ponižování. Pak následují útoky proti zdraví. Facky, bití nebo škrcení. Může prý ale dojít až k útoku, kdy bude napadený ohrožen na životě.

(pšt, novinkyvsocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)