Svátek má: Adriana

Regiony

Velikost textu:

Dobrá zpráva. Voda v nádrži Hubenov pomalu stoupá

Dobrá zpráva. Voda v nádrži Hubenov pomalu stoupá

Na místě se o tom přesvědčili členové krajské komise pro životní prostředí. Vydatnější srážky v průběhu letošní zimy pomohly ke zvýšení hladiny ve vodárenské nádrži Hubenov nedaleko Jihlavy.

Vodní nádrž Hubernov
11. ledna 2019 - 11:00

Ta slouží k zásobování obyvatel krajského města pitnou vodou a v současné době se objem vody v hubenovské nádrži pohybuje přibližně na úrovni 48 % její kapacity. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Se situací na vodárenské nádrži i dalších částech vodárenské soustavy zajišťující pitnou vodu pro Jihlavu a okolní obce se přímo v terénu seznámili členové Komise Rady Kraje Vysočina pro životní prostředí v doprovodu radního Martina Hyského a náměstka hejtmana Martina Kukly.
 
Stejně jako ostatní kraje v Česku i Vysočina se od roku 2015 potýká s následky dlouhodobého sucha. Tento trend se negativně projevil i na zásobách povrchové vody ve vodárenských nádržích, přičemž vodní dílo Hubenov se v polovině prosince loňského roku dostalo pouze na cca 32 % svého zásobního prostoru.


„Ke zlepšení situace v hubenovské nádrži významně přispělo množství sněhových a dešťových srážek v uplynulých týdnech, zároveň už na podzim loňského roku bylo rozhodnuto o schválení mimořádné manipulace, spočívající ve snížení odtoku z nádrže a v prosinci i o snížení množství odebírané vody cca na polovinu s tím, že výpadek se pokryje odběrem vody přímo z řeky Jihlavy,“ vysvětlil radní Martin Hyský, do jehož gesce spadá oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
 
Vodní dílo Hubenov bylo postaveno v letech 1968 až 1972 na Maršovském potoce a je ve správě Povodí Moravy, s.p.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)