Svátek má: Izabela

Regiony

Velikost textu:

Do řeky Jihlavy tekl pravděpodobně saponát

Do řeky Jihlavy tekl pravděpodobně saponát

Na začátku minulého týdne vyděsila některé obyvatele města pěna, která se vytvořila nedaleko Helenína na hladině řeky Jihlavy.

Výusť se znečištěným odtokem
9. března 2021 - 11:00

„Včera i dnes ráno (pondělí a úterý) po sedmé hodině tekla z kanalizace do řeky poblíž ulice Helenínská mezi čističkou a bývalou textilkou,“ přiblížil Tomáš Plevan, který závadu objevil.

Nahlásil ji mimo jiné na Povodí Moravy (PMO), kam řeka spadá, a na jihlavskou městskou policii.„Dle vodního zákona není vypouštění odpadních vod, řešení znečištění a likvidace havárií na vodních tocích v kompetenci správce toku, ale v kompetencích příslušného vodoprávního úřadu,“ sdělil mluvčí PMO Petr Chmelař.

Vodoprávní úřad v Jihlavě spadá pod odbor životního prostředí. Jeho vedoucí Katarína Ruschková sdělila, že podnět k prošetření problému dostali telefonicky od strážníka městské policie.

„Kolegové z vodoprávního úřadu se na místo šli podívat hned v dopoledních hodinách. Zjistili, že je tam pěna zřejmě ze saponátu,“ informovala vedoucí.


Doplnila, že s největší pravděpodobností se jedná o prostředek na mytí nádobí či na domácí úklid. Uvedla, že tomu odpovídal i charakter pěny a její poměrně malý rozsah na hladině.

„Jednalo se o jednorázový výskyt. V odpoledních hodinách, kdy bylo provedeno opakované místní šetření, už zde žádná pěna nebyla, nedošlo žádným způsobem ani k poškození či ohrožení řeky,“ ubezpečila.

Podle ní však výusť, ze které voda se saponátem vytekla, není nikde evidovaná. Proto správce toku ani vodoprávní úřad nemohl zjistit původ saponátu, a kdo ho do řeky vypustil.

Zmínila, že od jejich prvního výjezdu se situace s vytékajícím saponátem do řeky už neopakovala. „Důležité je, že nebyl ohrožen stav vody v řece a nedošlo ani k ohrožení živočichů vázaných na vodní prostředí. Průběžně budeme onu výusť monitorovat,“ dodala Ruschková.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)