Svátek má: Markéta

Regiony

Velikost textu:

Do památek na Vysočině se letos investovalo 14 milionů korun

Do památek na Vysočině se letos investovalo 14 milionů korun

Nejnákladnější byla stavba nového mostu v zahradě zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, která stála více než šest milionů korun. Informaci řekl ředitel českobudějovického NPÚ Petr Pavelec.

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.
1. listopadu 2019 - 11:00

Českobudějovické pracoviště NPÚ spravuje na Vysočině pět památek. Most přes řeku Rokytnou dostal tvarosloví odpovídající historickému vyobrazení. Pracovalo se s kamenem i dřevem, i když základem 22 metrů dlouhého mostu je železná konstrukce, řekl Pavelec. Most se vrátil na původní místo, takže znovu dotváří barokní symetrickou linii. Navazuje na hlavní vstup do zámku, schodiště do zahrady a převádí návštěvníky na divadelní ostrov. Jaroměřický zámek letos navštívilo více než 30.000 lidí.

Takřka čtyři miliony stály práce na hradě Lipnici na Havlíčkobrodsku, kde vzniká v Thurnovském paláci nová expozice o způsobu vytápění na středověkých hradech. Návštěvnici ji poprvé uvidí v příštím roce. Podle kastelána Marka Hanzlíka potřebuje Lipnice také vyměnit šindelové střechy. Má jich asi 2500 čtverečních metrů. Jejich kompletní výměna by byla za asi pět milionů korun. Zatím jsou střechy zajištěny sítěmi tak, aby případná padající krytina nikomu neublížila. Lipnici letos navštívilo přes 30.000 lidí. Návštěvnost tam každoročně mírně stoupá.

Obdobné je to na zámku v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, na kterém byla letos po mnoha letech zprovozněna Neptunova kašnu na vnitřním nádvoří. Vodu čerpá z 36 metrů hluboké zámecké studny vyhloubené už ve 13. století při stavbě původního hradu. Letos renesanční zámek navštívilo přes 17.000 lidí, meziročně asi o šest procent víc, řekl kastelán Marek Buš.

Náměšťský zámek čeká obnova vnějších fasád. Přesný rozpočet ani termín prací ještě není znám, řekl Buš. Fasády se naposledy renovovaly v letech 1946 a 1947, kdy se zámek měnil v letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše.


Necelé tři miliony stály přípravné práce rozsáhlé obnovy zámku v Telči na Jihlavsku. Samotná renovace za asi 240 milionů korun spojená se zřízením nového návštěvnického okruhu i zázemím by podle Pavelce mohla začít v roce 2020. Dodavatele NPÚ ještě nemá. Telč kvůli vyklízení před renovací a uzavřením galerie přišla o část návštěvníků. Loni se návštěvnost blížila 100.000 lidí, letos byla asi o 30.000 nižší.

Na tržbách ze vstupného letos památky ve správě NPÚ na Vysočině, mezi něž patří i kostel sv. Víta, který je upomínkou zatopené obce Zahrádka, získaly asi 13 milionů korun. "Všechny peníze, které vyděláme na vstupném nebo nájmech, se už během roku vracejí do údržby, restaurování a provozu zámeckých areálů," řekl Pavelec.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)