Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Divoké prase, vážná hrozba už i na Vysočině

Divoké prase, vážná hrozba už i na Vysočině

Potkat prasata divoká ve volné krajině nejen na Vysočině bylo po druhé světové válce téměř nepředstavitelné. Vyskytovala se v našich krajích jen zcela výjimečně. 

Kančí rodinka. Už to ale není idylka
17.březen 2017 - 11:01

Postupně však začala reagovat na změny v krajině, které jim vyhovují. Prase divoké se stalo zvěří, se kterou se lze potkat jak v noci, tak i ve dne. I když na Vysočině se tak neděje, jsou místa, kde prasata navštěvují lidská obydlí a jejich bezprostřední okolí.

V drtivé většině je to proto, že jdou za potravou, kterou jim lidská společnost nabízí. Lidé si tak sami zbytečně způsobují problémy.
 
 Zbytky potravin v popelnicích nebo kolem popelnic, to je magnet, kterému prasata nedokáží odolat. Bez větších obtíží se tak dostanou k potravě, o jejíž zajištění by se jinak musela složitě starat.

Čelisti selat divokých prasat na Vysočině opět za peníze

Nelze se tedy divit a prasatům „vyčítat“ jejich přirozené chování. „Obyvatelé na Vysočině jsou naštěstí při nakládání se zbytky potravin dostatečně ukáznění a zvyky divokých prasat nejsou takové, jak jsme mohli v poslední době zaznamenat z hlavního města Prahy,“ uvedl pro Novinkyvysocina.cz Martin Hyský, radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

V případě, že prasata atakují okolí lidských obydlí, což bývají často nehonební pozemky, lze zde jejich výskyt omezit plašením, odchytem nebo v nejzazším případě lovem. Ve věci lovu je možné, v případě nutnosti, obrátit se na státní správu myslivosti městských úřadů.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)