Svátek má: Silvie

Regiony

Velikost textu:

Desátý Den architektů: vycházka areálem jihlavské psychiatrie

Desátý Den architektů: vycházka areálem jihlavské psychiatrie

Festival Den architektury zamíří v říjnu také na Vysočinu. Jeho akce se chystají v Jihlavě i v dalších místech. V pořadí už desátý ročník festivalu se koná pod záštitou České komory architektů a Svazu měst a obcí ČR.

Areál jihlavské psychiatrie
22. září 2020 - 11:00

Jeho program se má věnovat moderní architektuře i historickým skvostům. Od 1. do 7. října nabídne přes tři stovky akcí ve více než stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku.

Podle architektky Marcely Steinbachové, zakladatelky a ředitelky Dne architektury, chtějí organizátoři letošní akce poukázat na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit po společenské stránce i z hlediska architektury.

Program letos také připomene několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti, jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek.


Obecně lze v programu vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř! Dále budou organizovány cyklovyjížďky, přednášky nebo workshopy pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků. Dojde i na divadelní představení věnované architektuře.

Den architektury nabízí mnohde i program pro děti a český architektonický filmový festival Film a architektura.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)