Svátek má: Kamila

Regiony

Velikost textu:

Cykloštafeta Klimatour se vrátila k hranici s Rakouskem

Cykloštafeta Klimatour se vrátila k hranici s Rakouskem

Ekologická cykloštafeta Klimatour vznikla v Kraji Vysočina podle rakouského modelu a spojuje jednotlivé obce v regionu, propaguje v nich zdravý životní styl.

Cyklotour na Vysočině
25. června 2019 - 11:00

A nejen to - rovněž i ekologickou dopravu, myšlení šetrné k životnímu prostředí, vůli k zachování dobrého klimatu a sousedskou sounáležitost. „Na Vysočině odstartovala poprvé v roce 2012 na Třebíčsku. Po osmi letech, kdy štafeta projela kolem celého kraje, se vrátila zpátky do této části regionu a stejně jako tehdy se k cyklistům z Vysočiny připojil i zástupce z Dolního Rakouska,“ informoval Novinkyvysocina.cz Martin Hyský, politik Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21, který akci poskytl záštitu.
 
Tentokrát peloton cyklistů propojil ve dnech 17. - 20. 6. 2019 obce Litohoř, Domamil, Budkov, Nové Syrovice, Dešov, Mladoňovice, Police a město Jemnice. Děti ze škol a dětského domova Jemnice (včetně odloučeného pracoviště v Budkově) si tak zpestřily předposlední týden školního roku.

Na pět set žáků se zúčastnilo soutěží na téma bezpečná jízda na kole, ekologická doprava, ochrana životního prostředí nebo nakládání s odpady, které pro ně připravil Spolek KUŠ. Díky Státnímu zdravotnímu ústavu měly možnost si na některých zastávkách vyzkoušet poskytování první pomoci.

Také sami žáci předvedli taneční, pěvecká, divadelní či jiná originální vystoupení, která reagovala na tematické zaměření štafety a aktuálně probíranou tematiku ekologie, související např. i se stavem životního prostředí, především lesů, a v neposlední řadě také sucha na Vysočině.


Například v Budkově představili výsledky svých pokusů a bádání z hodin matematiky a fyziky, stejně jako módní přehlídku recyklované módy, kdy sami žáci byli autory návrhů a také své modely předvedli. Zástupci obcí představili účastníkům cykloštafety významná místa a milníky v historii své obce. Někteří se navíc, stejně jako žáci i s pedagogickým doprovodem, připojili k cyklistickému pelotonu a osobně pak předali štafetu dál.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)