Svátek má: Taťána

Regiony

Velikost textu:

Cyklisté vyjížděli v roce 2019 nejčastěji v srpnu

Cyklisté vyjížděli v roce 2019 nejčastěji v srpnu

Využívání cyklostezek na Vysočině bylo v roce 2019 monitorováno na dvanácti různých místech. Rekordní čísla hlásí sčítač z Havlíčkova Brodu.

Ilustrační foto.
16. ledna 2020 - 11:00

Během předchozích dvanácti sledovaných měsíců zaznamenaly celkem 1 234 853 průchodů nebo průjezdů. Na tomto čísle měl největší podíl roční součet z nového sčítače umístěného na nábřežní cyklostezce v lokalitě Na Losích v Havlíčkově Brodě.

„V minulosti byla z monitorovaných lokalit na prvním místě zájmu cyklistů a turistů rekreační cyklostezka v lokalitě Pilák ve Žďáře nad Sázavou, po prvním celoročním sčítání ji s téměř dvojnásobným zájmem přeskočila právě nově měřená havlíčkobrodká cyklostezka vedoucí po břehu Sázavy,“ uvedla pro Novinkyvysocina.cz Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 
Kraj Vysočina monitoruje zájem cyklistů a turistů o cyklostezky v regionu od roku 2016. Mezi sledovanými místy jsou typické městské cyklokoridory, ale i rekreační cyklotrasy s různou úrovní turistického potenciálu a realizovaného marketingu.

Zatímco v případě Havlíčkova Brodu bylo na městské cyklostezce loni zaznamenáno téměř 351 tisíc lidí pěšky nebo na kole, na turistické cyklostezce z Bystřice směr Domanín a Skalský dvůr se sčítač zastavil na hodnotě 13 tisíc záznamů.
 
Statistika sčítání průjezdů a průchodů na dvanácti monitorovaných lokalitách v roce 2019 potvrzuje, že rekreační stezky jsou nejčastěji využívány o víkendech, nejfrekventovanějším dnem je na většině lokalit neděle. Naopak využití zmíněné městské cyklostezky v Havlíčkově Brodě je více rovnoměrné v průběhu celého týdne i roku.

Průměr za celý rok je zde téměř tisícovka záznamů denně (961), z toho cyklistů je přibližně třetina. Vysoký podíl cyklistů v Havlíčkově Brodě je nejen od dubna do září, tj. v sezoně pro dopravu na kole, ale prakticky i v zimních měsících, kdy v ostatních lokalitách čísla výrazně klesají.

(pšt, novinkyvysocina.cz, Foto: Kraj Vysočina)