Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Cizincům pomůže na Vysočině brožura ve třech jazycích

Cizincům pomůže na Vysočině brožura ve třech jazycích

Kraj Vysočina ve spolupráci Centrem na podporu integrace cizinců vydal preventivní brožuru pro cizince, která je zaměřena na aktuální problémy v kraji.

Ilustrační foto
17. října 2020 - 11:00

Brožura vznikla ve třech jazykových mutacích s ohledem na rozložení cizinců v kraji a cílí jak na cizince z EU, tak na třetizemce. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Rozdělení dle jazykových mutací kopíruje jazyky, kterým značná část cizinců rozumí, například anglická verze bude vhodná mimo jiné pro skupiny Srbů, ruskou verzi využijí Ukrajinci, Rusové, Kazaši nebo Bělorusové, brožura byla přeložena také pro početnou skupinu Mongolů. Volba jazykových mutací je ve shodě s programy ekonomické migrace – jazyky byly vybrány s ohledem na země původu cizinců, kteří by mohli do Česka, potažmo na Vysočinu přijít v letošním roce a později.


Brožura se snaží preventivně působit v devíti oblastech, například v oblasti zaměstnání, bydlení, zdravotnictví nebo bezpečnosti. Další část je zaměřena na užitečné kontaktní údaje v každém z pěti okresů. Vybrané tematické oblasti jsou záměrně pojaty široce, ale úzce spolu souvisí.


„Brožura má za cíl pomoci jak obyvatelům kraje, zaměstnavatelům, tak zejména samotným cizincům. Pokud cizinci budou znát svá práva a povinnosti, místní zvyky, tak se mohou vyhnout protiprávnímu jednání, které obvykle páchají z neznalosti. Na druhou stranu budou znát i svá práva, například o výši mzdě a pracovní době, mohou se tedy bránit proti neetickému chování ze strany zaměstnavatele nebo od majitele bytu, u kterého bydlí,“ přibližuje nový informační materiál jedna z autorek Andrea Mašterová Pohanová z odboru sekretariátu hejtmana.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)