Svátek má: Vendula

Regiony

Velikost textu:

Chudobínská borovice Evropským stromem roku 2019

Chudobínská borovice Evropským stromem roku 2019

Titul Evropský strom roku 2019 patří Chudobínské borovici z Vysočiny. Tato krasavice roste už 350 let u přehrady Vír nedaleko Bystřice nad Pernštejnem a v anketě ji podpořilo více než 47 tisíc příznivců.

Chudobínská nemocnice
20. března 2020 - 11:00

Druhý jinan z chorvatského Daruvaru dostal 28 tisíc hlasů a třetí ruský topol přes 27 tisíc hlasů, přičemž hlasující tentokrát vybírali z 16 národních stromů. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Titul Evropský strom roku zamířil do Česka poprvé za deset let trvání ankety. Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku u levého břehu vodárenské nádrže Vír a nese jméno po zatopené obci Chudobín. Popularitu získala nejen svým vzhledem, ale také unikátním místem, kde se nachází.

Její vítězství a počet zaslaných hlasů znamená také výsadbu 47 226 nových stromů v okolí přehrady, jak se k tomu zavázal mikroregion Bystřicko.


Zároveň od 21. března startuje na www.stromroku.cz nové celostátní kolo ankety Strom roku, kam mohou obce, jednotlivci, školy nebo spolky nominovat své oblíbené stromy.

Porota následně vybere 12 finalistů, kteří se v online hlasování utkají o možnost reprezentovat Českou republiku v dalším ročníku evropské soutěže.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)