Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Chtějí ušetřit? S kartami na parkování řidiči podvádí

Chtějí ušetřit? S kartami na parkování řidiči podvádí

Téměř o 20 procent méně rezidentských karet pro stání vydal ve srovnání s rokem 2017 jihlavský magistrát. Přesto, zejména v památkové zóně, přibývá parkujících vozidel s rezidenstskými kartami.

Ilustrační foto
15. května 2019 - 11:00

Z uvedeného důvodu se radnice domnívá, že někteří řidiči podvádějí. „To znamená, že tu je vážné podezření na to, že určitá část rezidentů si předplatitelské i rezidentské karty kopíruje,“ sdělil novinářům na páteční tiskové konferenci náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička (ODS).

Doplnil, že městská policie některé podvodníky již odhalila. Zmínil, že prokázané případy zneužití karty zatím město řeší domluvou a pokutou. „Odhalili jsme několik případů zejména za Snahou. Na kontroly rezidentských karet se zaměříme ještě více,“ potvrdil ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc.

Sdělil, že falešnou rezidentskou kartu je pro strážníky obtížné odhalit, protože nemají ochranné prvky. Radnice se proto rozhodla, že do konce roku pořídí městské policii elektronické čtečky, za jejichž pomoci zjistí, jestli na danou SPZ byla skutečně odborem dopravy vydána rezidentská karta.  

To ředitel Frenc vítá. „Není pak problém na kontroly vyčlenit jednu hlídku městské policie,“ doplnil. O kopírování rezidentských karet ví své i zaměstnanci či zaměstnankyně jihlavských co­pystudií. Jednou z nich je Jana Mandátová.

„Když lidem řekneme, že je to padělání, a že to neděláme, tak většinou v klidu odejdou. Jsou ale i tací, kteří nám začnou nadávat a rozčilovat se, o co nám jako jde,“ popsala své zkušenosti.Náměstek Laštovička se chování podvodníků s kartami podivuje.  „Chci dát najevo, že o tom víme a budeme ho řešit,“ vyjádřil se. Jako trest považuje i ostudu, jež ulpí na člověku, který aby ušetřil několik stovek, zašel do copycentra a přitom v městské památkové rezervaci vlastní byt za několik milionů korun.   

Podle Laštovičky bylo v letošním roce vydáno pro oblast jedna 783 rezidentských a 89 předplatitelských karet. Pro oblast dva pak odbor dopravy vydal 383 rezidentských a jednu předplatitelskou kartu.  „Rezidentské karty pro oblast jedna stojí na rok 1200 korun. Za parkování v oblasti dva pak rezidenti ročně zaplatí 800 korun,“ informoval vedoucí jihlavského odboru dopravy Ján Tinka.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)