Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Cenu Patria Nostra 2020 získala na Vysočině mateřinka v Sedlejově

Cenu Patria Nostra 2020 získala na Vysočině mateřinka v Sedlejově

Cenu hejtmana Kraje Vysočina Patria Nostra 2020 obdržela novostavba mateřské školy v Sedlejově. Ta byla dokončena před dvěma lety.

Hejtman Běhounek (vlevo) předává cenu.
24. října 2020 - 11:00

Nominaci na ocenění si vysloužila zejména díky svému citlivému začlenění do venkovského prostoru i energetické úspornosti a modernímu technickému a technologickému vybavení. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Hejtman Jiří Běhounek už osobně předal ocenění přímo v obci starostovi Milanu Benešovi. Nová mateřská škola v Sedlejově byla dokončena v roce 2018, nachází se na návsi obce a nabízí pětadvacet míst. Z herny a jídelny je francouzskými okny výstup na zastřešenou terasu a dále do přilehlé zahrady.

Velkým oknem vidí děti na náves, rybník i přicházející rodiče nebo prarodiče. Při stavbě školy byly použity typické materiály pro tradiční venkovskou zástavbu - bílé zdivo, dřevěné pobití, keramická režná taška.

Vytápění objektu je řešeno pomocí tepelného čerpadla země-voda a větrání zajištěno pomocí rekuperace. Pod originální stavbou v Sedlejově jsou autorsky podepsáni Jiří Ondráček a Jaroslav Svoboda z architektonické kanceláře ARCHOO, s. r. o. z Telče.

Objekt mateřské školy bodoval v minulosti i v dalších architektonických soutěžích – ocenění E.ON Energy Globe v kategorii stavba, dále čestné uznání v soutěži Stavba roku Kraje Vysočina 2018 nebo Cena VELUX v rámci soutěže Česká cena za architekturu 2019.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)