Svátek má: Albína

Regiony

Velikost textu:

Celníci odhalili v Pelhřimově načerno pracující dělníky

Celníci odhalili v Pelhřimově načerno pracující dělníky

Celníci odhalili při kontrole na staveništi v Pelhřimově pětici nelegálně pracujících ukrajinských dělníků. Měli jen polská turistická víza, která je k práci neopravňují.

Ilustrační foto
11. srpna 2019 - 11:00

Hrozí jim až stotisícová pokuta. Porušení pravidel zaměstnávání cizinců už letos v kraji celníci odhalili u 59 lidí. Tomu, kdo umožní nelegální práci, je možné uložit až desetimilionovou pokutu. Samotným dělníkům hrozí až vyhoštění. V případě mírnějšího prohřešku, kterým může být opomenutí informovat o zaměstnávání cizinců úřad práce, hrozí zaměstnavatelům pokuta až 100.000 korun.

Celníci už letos zkontrolovali 212 zahraničních pracovníků. Čtyři z 59 lidí, u kterých zjistili nesrovnalosti s pravidly práce cizinců, vůbec neměli povolení k pobytu v Česku.


Letní měsíce podle zkušeností celníků nelegálnímu zaměstnávání nahrávají. Vedle staveb cizinci často pracují v restauracích a ubytovacích službách. Koncem července objevili celníci v jednom z hotelů na Novoměstsku devět nelegálně pracujících osob.

Pokud zaměstnavatel uzavře pracovní smlouvu s občanem ze země Evropské unie, musí o tom nejpozději v den jeho nástupu do zaměstnání informovat úřad práce. Občané ze zemí mimo EU mohou pracovat v tuzemsku pouze na základě platného povolení, lidé s trvalým pobytem povolení mít nemusí.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)