Svátek má: Horymír

Regiony

Velikost textu:

Borovice z Vysočiny může být Evropským stromem roku

Borovice z Vysočiny může být Evropským stromem roku

Chudobínská borovice bojuje o titul Evropský strom roku 2020. Veřejnost může podpořit kandidáta z Vysočiny svým hlasem. Hlasovat lze do 29.února 2020.

Chudobínská borovice.
5. února 2020 - 11:00

Chudobínská borovice zvítězila v národní anketě Strom roku 2019. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Borovice lesní z Vysočiny vypráví příběh stromu rostoucího na skalnatém ostrohu Vírské přehrady, který přečkal mnohé, i její stavbu. Na rozdíl od obce Chudobín, jež byla přehradou zatopena. Borovice proto nese její jméno.

Roste již tři sta padesát let a je tak důkazem odolnosti stromu vůči povětrnostním vlivům i působení člověka.Nyní se utká s dalšími patnácti adepty z evropských zemí, například s irským tisem, portugalským kaštanem, rumunskou jedlí či ruským topolem, o titul pro strom s nejsilnějším příběhem.

Strom roku 2018 možná roste v Kamenici nad Lipou
 
Jehličnan je významným exemplářem borovice lesní. Strom je kvůli ochrannému vodnímu pásmu nepřístupný, místní jej ale znali už dlouho před napuštěním Vírské přehrady. Je také častým objektem děl výtvarných umělců a fotografů.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)