Svátek má: Robin

Regiony

Velikost textu:

Blíží se Ozvěny jihlavského doku festivalu v Belgii

Blíží se Ozvěny jihlavského doku festivalu v Belgii

Začátek února bude v Belgii patřit jedenáctým Ozvěnám Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Volba úvodního filmu belgické přehlídky nejlepších evropských dokumentů loňského ročníku festivalu padla na snímek Pongo Calling režiséra Tomáše Kratochvíla.

K akci
24. ledna 2023 - 11:00

Slavnostní zahájení Ozvěn je naplánováno na 7. února v Evropském parlamentu za přítomnosti náměstka hejtmana Kraje Vysočina Romana Fabeše, europoslanců Michaely Šojdrové, Marcela Kolaji a Radky Maxové, zástupců města Jihlavy a dalších hostů.
 
Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se na území Belgie uskuteční ve druhém únorovém týdnu a na jednotlivé projekce, studentské workshopy s režiséry nebo doprovodný program mohou návštěvníci zavítat nejen do filmové akademie RITCS Brusel nebo KASK v Gentu, ale jeden z dokumentů představených na podzim v Jihlavě se bude promítat i v rámci bruselského festivalu En ville v kině Flagey. „Ozvěny Ji.hlavy v Belgii si za dobu svého trvání našly vlastní stabilní publikum. Zejména studenti filmových škol berou projekce vybraných snímků jihlavského festivalu nebo možnost diskuze s režiséry jako inspirační zdroj pro svoji vlastní tvorbu,“ přibližuje dokumentární přehlídku v zahraničí náměstek hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Roman Fabeš.

 


Na organizaci Ozvěn MFDF v Belgii se organizačně a finančně podílejí České centrum v Bruselu, Kraj Vysočina, statutární město Jihlava a týmy uvedených europoslanců. V menším rozsahu se Ozvěny Ji.hlavy konají také například v New Yorku, Paříži nebo Vídni.

Zahajovací snímek Ozvěn MFDF Ji.hlava v Evropském parlamentu, 7. 2. 2023:
Pongo Calling, 78 min., režie Tomáš Kratochvíl (CZ)


Dokument o muži – Romovi, řidiči kamionu, který odešel do Británie, aby unikl rasové diskriminaci a stereotypům. Žije normálně, až do chvíle, kdy na internetu zareaguje na názory českého prezidenta, se kterými nesouhlasí. Založil neziskovku, stal se tváří vlastní kampaně o tom, že Romové pracují a také se chtějí mít dobře.

NovinkyVysočina.cz informovala Eva Neuwirthová, tisková mluvčí, Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:krajvysocina)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
32%
Ne
transparent.gif transparent.gif
68%