Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Betlémářské Vánoce v Třešti? Určí je vývoj situace

Betlémářské Vánoce v Třešti? Určí je vývoj situace

Betlémářská tradice se v Třešti uchovává od počátku 19. století, kdy se tu objevily první papírové, později dřevěné figurky.

Instalace betlémů před výstavou.
5. prosince 2021 - 11:00

Zdejší Spolek přátel betlémů vystavuje své rozměrné betlémy zejména ve stálé expozici v Schumpeterově domě. Komponovány jsou jako dioráma s krajinou z pařezů, mechů a dalších přírodnin s malovaným pozadím. Jsou také součástí expozice třešťské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava ve stejném domě.

Tradice stavění betlémů v rodinách má v Třešti 200 let. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února, tedy od Štěpána do Hromnic, lidé v minulých letech mohli navštěvovat domácnosti, kde se betlémy vystavovaly. Tato Betlémská cesta byla na konci roku 2015 zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Cesta za betlémy do rodin však byla zrušena o loňských Vánocích s ohledem na atmosféru ve společnosti a na opatření kvůli onemocnění covid-19. I letos bude zpřístupnění expozice betlémů v Schumpetrově domě a podoba Betlémské cesty záviset na momentální „covidové“ situaci.

„Betlémy jsou přestavěné. V největší místnosti, kde býval Brožkův betlém, najdou teď návštěvníci betlém z třešťského sympozia Dřevořezání. Těch více než 1300 figurek tak má teď nový prostor a Brožkův betlém je přesunut do vedlejší menší místnosti. To vše se podařilo betlémářům v listopadu přestavět,“ popisuje E. Požárová situaci ve stálé expozici.

Tradicí v činnosti Spolku přátel betlémů v Třešti je v posledních letech také hojně navštěvované letní dvoudenní mezinárodní sympozium řezbářů Dřevořezání. Také jeho konání bylo ohroženo covidem. Nakonec se 19. ročník Dřevořezání v roce 2021 po přímluvách betlémářů - řezbářů uskutečnil, jen z náměstí se sympozium přesunulo do komornějšího prostoru zahrady Schumpeterova domu.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)