Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Americký brouk si oblíbil Česko a chce k vám domů

Americký brouk si oblíbil Česko a chce k vám domů

České domácnosti si oblíbil netradiční brouček. A objevuje se i v kraji Vysočina. Řeč je o severoamerické invazní ploštici vroubence americké.

Vroubenka americká
21. května 2019 - 11:00

Jedná se o severoamerický druh zavlečený v roce 1999 do Evropy, kde se od té doby se v našich krajích šíří. Přírodovědci upozorňují, že pro člověka je ploštice zcela neškodná, živí se na jehličnanech, nicméně zaujme svým nápadným vzhledem a zejména velikostí.

„Pokud čtenáři někde vroubenku zastihnou, udělalo by nám velkou radost, kdyby nám to nahlásili do muzea a případně i poslali fotku,“ upozorňuje Klára Bezděčková, vedoucí Přírodovědného oddělení Muzea Vysočiny Jihlava. Vroubenka americká, velká a nápadná ploštice s délkou těla 15 – 20 mm, se liší od všech ostatních evropských ploštic listovitě rozšířenými holeněmi zadních nohou.

V dnešní urbanizované krajině hledá obvykle úkryty v lidských příbytcích. Vyskytuje se přímo na fasádách budov, balkónech, či proniká větracími otvory do interiéru. Ráda se také vyhřívá na sluníčku, takže se může často vyskytovat na střechách domů.

Vědci oznámili začátek „ekologického Armagedonu"!
 
Z dalších „přistěhovalců“ si bydlení v českých domácnostech našla i slunéčka východní. I tento druh je do našich krajů zavlečený. Tentokrát z Asie. Vidět je především s nástupem podzimu, kdy hledá místo pro přezimování.  Ani tyto slunéčka nejsou pro člověka nebezpečná.

Dalším častým nevítaným hostem v domácnostech jsou dle zprávy  Entomologického oddělení Národního muzea kněžice mlhovitá, kněžice mramorovaná či blánatka lipová a pozemka obecná.

(pšt,novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)