Svátek má: Izabela

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Nálety na Prahu nebyly omylem, byly naplánované?

Zbořil: Nálety na Prahu nebyly omylem, byly naplánované?

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout únorové bombardování Prahy Američany. Říká se, že to bylo neúmyslné, ale mohlo to být i úmyslné?

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
17. února 2021 - 03:20

Co vy na to pane Zbořile?

„Já si to docela dobře pamatuji, protože jsem chodil do 1.třídy a jak si dnes stěžují děti, že nemohou chodit do školy, tak to my jsme zažívali dnes a denně. Školy byly vystěhované, byli tam takzvaní „Luftschutz“, ale hlavně se také utíkalo před bombardováním. Byl systém poplachů a ten první nálet na  Prahu, který si pamatujeme jako vybombardované Vinohrady, Emauzy a Resslova ulice. Tam, co je Tančící dům, tam byla obrovská ruina, kam se lidi chodili dívat, jak se odklízejí  trosky a hledají zasypaní lidé. Pamatuji,  jak se to tam ještě odklízelo a očumovalo. A nálet? O tom se později mluvilo jako o omylu, ale já si myslím, že to tak nebylo. O omylu se mluvilo proto, že byly přitom vybombardovány Emauzy, vzácná památka, kterou nezničili ani husitští obrazoborci,“ uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

To nebyl jediný nálet na Prahu…

„Ten nálet byl skutečně plánován, protože i na území Velké Prahy, tedy v těch továrnách ve Vysočanech, Libni, ČKD, se ještě vyráběly zbraně. To bylo jedno z posledních míst, kde německá zbrojní výroba ještě fungovala, takže to bylo záměrné. A pak se trošku zapomíná, nejenom že byly ještě velké nálety na  Vysočany, Libeň, libeňské Horní nádraží na Květnou neděli, ale mezitím nad Prahou létala stíhací  letadla, která mezi sebou sváděla urputné boje o letiště. Tam jsem poprvé viděl Mustangy s tím červeným nosem, které měly už na konci války převahu nad Messerschmitty,  a to ani nemluvím o proudových Messerscmittech, které ale  tady nad Prahou moc nelétaly. Mezitím byly ještě Drážďany, takže propaganda, která pochází hlavně z německých zdrojů, že  nálety byly zbytečné,  je polopravdivá. Ono se tady ještě stále vyrábělo a zbrojilo a nezapomeňme na to, že Adolf Hitler a Joseph Goebbels mluvili do poslední chvíle o zázračné zbrani, která změní chod války a dovede vůdce ke konečnému vítězství. Takže strach z toho, že se tady vyrábějí zbraně byl na americké straně nebo dokonce bych řekl na straně všech Spojenců byl docela realistickým hodnocením situace,“ dodává Zdeněk Zbořil..

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)