Svátek má: Roman

Politika

Velikost textu:

Slyšeli jsme knížecí rady moderované skrytým fanouškem TOP 09

Slyšeli jsme knížecí rady moderované skrytým fanouškem TOP 09

Personální krize ve vládě premiéra Andreje Babiše skončila a ještě v srpnu 2019 bude rada ministrů v Česku kompletní. K tomu a k dalším dotazům se vyjadřoval v pořadu v Interview ČT24 nejstarší poslanec v zemi Karel Schwarzenberg, který nemá rád komunisty.

Karel Schwarzenberg s moderátorem pořadu Danielem Takáčem
23. srpna 2019 - 08:25

Poslanec Schwarzenberg překvapivě nekritizoval Lubomíra Zaorálka.

Jak říkám ...

„Udělal jinak spoustu dobrých věcí, držel zásadní směr, v tom ho vždycky budu chválit, personální politika ale byla trochu nešťastná. Výteční lidé odcházeli a on tam přivedl především z domovského Ostravska mladé lidi spíše ze stranických důvodů, než kvůli jejich znalostem zahraniční politiky. Já jsem jako ministr zahraničí žádné lidi nepřivedl, mimo šéfky svojí kanceláře,“ řekl nejstarší poslanec v zemi.

„Myslím, že má silnou pozici v sociálnědemokratické straně, je docela dobrý řečník, byť někdy příliš dlouho mluví, je vzdělaný člověk,“ podotkl Karel Schwarzenberg, aby dodal: „Jestli za dnešní situace bude schopný prosadit se vůči premiérovi a ministryni financí, aby dokázal dostat dostatečně peněz do svého resortu, na tom se uvidí, jak silný je.“

Neúspěšný kandidát na prezidenta poznamenal, že původní kandidát na ministra kultury Šmarda měl v usilování o místo ministra kultury vydržet.

„Nejsem členem sociální demokracie, takže to nevím. Ale viděl jsem, že byl velký tlak na pana Šmardu. Vyklidit bitevní pole je vždycky porážka,“ řekl, aby mohl navázat na kritiku  prezidenta.

„Kdyby byl prezident, který by dodržoval ústavu, tak by se to nestalo. Poté, co pan prezident zjistil, že mu to projde, bude to při nejbližší vhodné příležitosti opakovat.“ .

"Jakmile prezident porušuje ústavu, tak nemá být hlavou státu, prezident má ústavu hlídat, aby se právní stát a ústava dodržovala,“ prohlásil poslanec za TOP 09.

Přišla řeč i na KSČM a přijeti jejich zástupců prezidentem Zemanem zrovna 21. srpna 2019.

Tomu se nějak vyhnul, ale komentoval jiné události kolem výročí:

„Připomněli jsme si je důstojně. Jenom mě vždy udivuje, že my vždy oslavujeme nejvíce to, co v českých dějinách byly porážky,“ komentoval  Schwarzenberg.

Vrátil se však ještě k článku předsedy KSČM ohledně zbourání vepřína v Letech, který nejstarší poslanec v zemi Karel Schwarzenberg kritizoval pro jeho obsah a podle něho k neuctě vězněným spoluobčanům.

"V Německu by po takovém článku politik nezůstal v politice ani minutu," prohlásil poslanec TOP 09.

V této situaci však právě selhal moderátor, když se muže, kterého pobuřuje předseda KSČM,  nezeptal, zda se tak nečertí také proto, že s vepřínem v Letech sousední pozemky včetně rybníka patřily dříve jemu a nyní patří jeho synovi.


Jinak pokud se vám zdálo, že celý televizní rozhovor působil jako objednaný PR materiál sdělující veřejnosti, že čestný předseda TOP 09 žije, je to čiperný děda a v politice se vyzná a rád poradí, tak věřte, že nejste sami. Jinak čert vem, že občas nejstaršímu poslanci v zemi nebylo rozumět.

(ps, Interview ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: Interview ČT24)