Svátek má: Drahomíra

Politika

Velikost textu:

Schwarzenbergovi se nepodařilo v zahraničním výboru pošpinit Zemana

Schwarzenbergovi se nepodařilo v zahraničním výboru pošpinit Zemana

Třetí říjnové pondělí před zahájením schůze PS PČR k lithiu, svolal předseda zahraničního výboru sněmovny Karel Schwarzenberg schůzi tohoto výboru s jediným bodem jednání. Chtěl probrat a patrně odsoudit výroky prezidenta Miloše Zemana o Krymu v Radě Evropy.

Stanovisko poslanci k výrokům prezidenta o Krymu neprojednali
19. října 2017 - 08:17

Jak to nakonec dopadlo?

"Cílem tohoto jednání mělo být zřejmě odsouzení výroků prezidenta. Schůze však neproběhla, neboť byla většinou poslanců ignorována. Dostavili se na ni jen čtyři z patnácti členů výboru (včetně Schwarzenberga), a byla tudíž neusnášeníschopná," píše ve svém komentáři poslanec René Číp (KSČM).


"Referendum na Krymu proběhlo podle platné ukrajinské ústavy, která toto Krymu umožňovala. Hlasovat přišla drtivá většina voličů a ta se stejně drtivě vyslovila pro vyhlášení nezávislosti Krymu, nikoliv k jeho připojení k Rusku. Žádost o připojení k Rusku byla podána až později, oficiálními představiteli krymské vlády. Prezident Zeman navíc vyjádřil pouze svůj názor, že Krym je vyřízená věc," pokračoval ve vysvětlování politik KSČM, který dodal, že v této věci s hlavou státu souhlasí  a na rozdíl od prezidenta se nedomnívá, že by vůbec bylo nutné někomu něco, ať už penězi či naturáliemi, nahrazovat.

"Předseda Schwarzenberg v době, kdy byl ministrem zahraničí, uznal proti vůli tehdejší Poslanecké sněmovny pseudostát Kosovo, který byl podle stále platné rezoluce Rady bezpečnosti OSN součástí Srbska. V souvislosti s tím, že referendum o nezávislosti Krymu proběhlo hladce a bez násilí, se jeví zvláštní, jaké praktiky používá španělská vláda proti referendu o nezávislosti Katalánska, a právě zde by se měli »ti zodpovědní politici«, jako je právě třeba Karel Schwarzenberg, ozvat a zkritizovat tuto skutečnost, klidně i na půdě zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. To se mu ovšem do jeho politiky nehodí," soudí ve stranickém tisku René Číp.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)