Svátek má: Igor

Politika

Velikost textu:

Ladislav Jakl: Automat na pravdu

Ladislav Jakl:  Automat na pravdu

<< GLOSA >> V době „zostřené svobody slova“ se pravda stává vzácným zbožím. Nejenže je potírána cenzurou a masovou propagandou. Lidé ji kvůli klidu a svému bezpečí raději uzamykají uvnitř sebe, aby si třeba neublížili.

Ladislav Jakl
12. srpna 2022 - 04:20

Kdoví, jak by to dnes dopadlo s oním chlapcem, který v pohádce Císařovy nové šaty vykřikl, že císař je nahý, píše v glose Ladislav Jakl na webu Institutvk.cz 

Věc pravdy ale není ztracena. Převezmou ji roboti. Jsou totiž zatím tak nedokonalí, že jim chybí strach. Jen tak se totiž mohla stát věc, o které píše včerejší The Wall Street Journal.  Jeden robot si prostě pustil hubu na špacír, nebo co to místo huby má.

Nejdokonalejší chatovací robot (to je takový, který automaticky odpovídá v diskusích na „sociálních sítích“) BlenderBot 3 v diskusi s novináři prohlásil, že Donald Trump byl a vždycky bude americkým prezidentem, a dodal, že považuje zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga za odporného a manipulativního vykořisťovatele.Kam na tyhle názory robot chodí? Jeho konstruktéři a provozovatelé vysvětlují, že robot prohledává internet, zkoumá způsoby, jakým se lidé stavějí k různým tématům, a podle toho odvozuje základ pro své postoje a odpovědi. Je docela vtipné, že v době diktátu politické korektnosti, který nás učí mluvit jako roboti, nakonec průlom udělá právě sám robot. Počkáme si, jak s ním bude naloženo. Možná mu schází důslednější výchova. Má se na co těšit. Ostatně, možná takovou náležitou výchovu potřebují i mnozí z nás, co nechtějí mluvit jako roboti, a tak občas mluví jako tahle černá ovce mezi roboty.

Bez náležité výchovy se totiž politická nekorektnost šíří rychleji než varianta žed nového koronaviru. Projevem téhle nakažlivosti patrně je, že německá média dnes normálně férově napsala, že pachatelem dnešního útoku nožem na pracovnici pracovního úřadu ve Wuppertalu byl Syřan. To by ještě nedávno nebylo možné, končí glosu Ladislav Jakl.   

(rp,prvnizpravy.cz,institutvk,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%