Svátek má: Taťána

Politika

Velikost textu:

Dostane někdy Zeman Peroutkovu cenu za jeho zviditelnění?

Dostane někdy Zeman Peroutkovu cenu za jeho zviditelnění?

Nedávno byla předána cena Ferdinanda Peroutky za významné žurnalistické počiny roku. Tu cenu v roce 2020 zřejmě někdo dostal, ale pokud by se cena pojmenovaná po novinářovi Petroutkovi měla udělovat za zviditelnění novináře, měl by být držitelem té ceny především prezident ČR Miloš Zeman.

Kachna a ještě k tomu na naděli
16. února 2020 - 08:40

Důvod?  Kdo jiný více zvididitelnil právě pana Ferdinanda.

„Ostatně zaznamenali jste spor mezi vnučkou Ferdinanda Peroutky a Pražským hradem o výklad díla Ferdinanda Peroutky a hledání článku, který hlava státu v minulosti četla v tehdejší Přítomnosti a nějak jej nikdo nemůže najít? Jistě, že asi ano. Spor, který trvá už asi pět let,   může být neobvykle  uzavřen právě vyznamenáním jejich aktérů. Zda je dobrý nápad,  zrovna prezidentovi  Zemanovi předat  Cenu pojmenovanou po muži, kterého sám znectil, by vyžadovalo od hodnotiletů  hodně velkou velkorysost, ale proč ne?" položil si řečnickou otázku student politologie, který si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

„Avšak, kdo do té doby, než novináře citoval Miloš Zeman,  znal Ferdinanda Peroutku? Pár lidí, kteří se zabývají historií žurnalistiky a nyní jej zná minimálně desetkrát více lidí, třebaže jsou to i ti, kteří o něm vědí jen to, že psal. Je úplně jedno, zda někde vyšel nebo nevyšel článek, ze kterého  prezident citoval Peroutkův dobový názor,  ale že se o Peroutkovi začalo mluvit. Peroutku Zeman zviditelnil, což nakonec musí přiznat i ta  Peroutkova vnučka, která prezidenta žaluje samozřejmě v záři reflektoru a kamer, aby se také  ani na ni nezapomnělo,"  má jasno student politologie.

„Hodně lidem se tenhle názor určitě nebude líbit. Jenže  On totiž prezident Zeman, ať už ten Peroutkův  článek četl v té Přítomnosti vlevo nebo vpravo dole nebo i kdyby to  nebyl ani Peroutkův článek, upozornil na důležitou skutečnost. Každý novinář někdy napsal nebo ještě napíše článek, který bude jeho černou chmurou. V jiném případě, když bude na své celoživotní  dílo  autor náležitě hrdý, tak se zase ty práce mohou  stát  černou chmurou pro jiné, aby hrdého autora zlikvidovali," konstatoval možná budoucí politolog.

„Pokud ta  porota, která navrhuje ceny Ferdinanada Peroutky, ještě nenavrhla Peroutkovu cenu udělit prezidentovi Zemanovi, tak ji chybí fantazie a nadhled. Jednak by tím  krásně skončila aféra, která vůbec aférou není. Nikdo  však nedovede ovšem odhanout, zda-li by si sám prezident pro cenu Ferdinanda Peroutky přišel nebo by pro ni poslal svého mluvčího, ale každý si  dovede  představit pár lidí, kteří by Peroutkovu Cenu obdrženou před Zemanem vrátili, protože ji má nyní i ten  Zeman. Ten Zeman, který všem publicistům přes údajný válečný Peroutkův článek vzkázal, že ulétnout názorově může každý i klasik a legenda," míní student záhadné vědy politologie.


„Nakonec proč by cenu svého dědečka neměla dostat  i ta vnučka  Ferdinanda Peroutky.  Kdyby se nesoudila, tak už se zase na klasika Peroutku zapomnělo. Každým dalším přelíčením u soudu se zase o jejím dědečkovi mluví, píše a natáčí. To už i jí  musí být trapné se dozvídat, že nakonec i ten prezident ve svém projevu, který ona napadá u soudu, prohlásil, že Ferdinand Peroutka je jedna z osobností české žurnalistiky. Prostě, když by i ona dostala dědečkovu cenu, tak by se to krásně mohlo uzavřít a vnučka Peroutky by vycouvala z toho procesu bez otázek, co psal a prováděl za války její druhý dědeček.  Ovšem, pokud Terezka nemá další ambice," v narážce na osudové dědečky vnučky novináře. 

Lze odhadnout, zda  návrh na udělení cen pojmenovaných po klasikovi české žurnalistiky někdy  Miloš Zeman dostane?

„Prezidentovi ji neudělí, což se zdůvodní tím, že by získání ceny Peroutky  mohl prezident využít i při svém zviditelnění. Ta vnučka má však větší šanci tu cenu získat, protože je to patrně slabá odvážná žena nebojící se ani Miloše Zemana. Sranda by byla,  kdyby  ta vnučka  chtěla kandidovat na prezidentku!" uzavřel své rozjímání student politologie.


Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak se stalo, že Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli nebo jako v tomto případě Kachnu po neděli ...


(ps, Prvnizpravy.cz, foto:ps)