Svátek má: Miloš

Byznys

Velikost textu:

Začíná týden ve znamení centrálních bank

Začíná týden ve znamení centrálních bank

Tento týden bude ve znamení zasedání centrálních bank. Zatímco od Fedu se očekává další zvýšení sazeb, ECB ponechá svou politiku beze změny. I prodloužení programu kvantitativního uvolňování pravděpodobně nechá až na červenec, i když inflační talky v eurozóně posilují.

Ilustrační foto
11. června 2018 - 09:45

Nahoru jde i domácí inflace. Od dnešních statistik očekáváme návrat meziročního cenového růstu na 2 %. V hledáčku investorů i tento týden zůstane politika, uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky..

Fed sazby zvedne, zatímco ECB ponechá vše při starém

Tento týden se znovu zvýší úrokový diferenciál mezi USA a eurozónou. Zatímco americký Fed své sazby zvýší, ECB ponechá svou měnovou politiku beze změny. Navíc podle nás ani nerozhodne o prodloužení programu odkupu aktiv. Ještě před rozhodnutím amerických centrálních bankéřů přijde potvrzení, že inflační tlaky jsou silné, a to i v jádrové složce. I data ke konci týdne potvrdí, že americká spotřeba zůstává slušná a dynamika v průmyslu nabírá na obrátkách. V Evropě by měla být potvrzena čísla o květnové inflaci. Ta překvapila silným zrychlením. V pátek se dozvíme, co za tímto zrychlením stálo. Z hledáčku investorů nezmizí ani politika. Prezident Trump se sejde s Kim Čong-unem a dolní sněmovna Spojeného království bude projednávat Brexit.      

Česká inflace zpět na cíli

Událostí týdne v regionu je dnešní zveřejnění tuzemské inflace. Ta by se měla vrátit ke dvěma procentům. Riziko dokonce je, že tuto hladinu o desetinu překoná. Za růstem stojí zejména zvýšení cen potravin, ale i zrychlení jádrové inflace. Cenový růst zrychluje i v Polsku, nicméně jádrová inflace zůstává stále slabá. Rostoucí mzdy se zatím v cenách výrazněji neprojevují. Polská centrální banka si tak se zvyšováním sazeb může dávat na čas.

Zaostřeno na dnešek: Domácí inflace zpět na 2 %

Na světových trzích dnes nebudou zveřejněny žádné klíčové indikátory. Z domácí ekonomiky ale přijde zásadní statistika o inflaci. Očekáváme její návrat na dvě procenta s tím, že riziko vidíme spíše ve směru silnější dynamiky.

Zajímavý týden začíná zvolna

Zajímavý týden začíná z hlediska zveřejněných údajů poněkud nudně. Z důležitějších dat z globální ekonomiky nás čeká pouze údaj o francouzské důvěře v průmyslu spolu s odhadem tamní centrální banky o růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Banque de France pravděpodobně nezmění svou prognózu, že ekonomika galského kohouta rostla v Q2 pouze o 0,3 % q/q. Nicméně ekonomové SG jsou optimističtější, když se domnívají, dynamika posílila na 0,6 %.  

Trhy se připravovaly na zasedání ECB a Fedu

Euro na konci minulého týdne smazalo část zisků, které nabralo v jeho průběhu. Týden tak zakončilo velmi blízko hladině 1,177 USD/EUR. K oslabování společné evropské měny mohla přimět nervozita ohledně zavádění nových obchodních bariér. Svou roli pravděpodobně sehrálo také vytváření pozic před zasedáními Fedu a ECB tento týden. V dnešním asijském obchodování se euru dařilo, když se posunulo těsně k hladině 1,180 USD/EUR.


Domácí inflace zpět na cíli

Dnešní report statistického úřadu o cenách by měl ukázat na pokračování cenového růstu. Cenová hladina podle našeho odhadu v květnu vzrostla o 0,3 %, když ji podpořily všechny hlavní složky vyjma regulovaných cen. Výrazný růst zaznamenaly zejména ceny potravin, ale slušně přidává i jádrová inflace. Inflace se tak podle nás vrátila na 2 %. Riziko vidíme spíš na straně silnějšího cenového růstu. Přestože je náš odhadu víceméně v souladu s tržní prognózou, domníváme se, že by na zrychlení inflace mohla koruna reagovat posílením. Více o výhledu pro domácí inflaci jsme psali zde: http://bit.ly/2JmqNoV.

Region oslaboval, když znovu podlehl globálním trendům

Česká ekonomika v pátek znovu potvrdila svou dobrou kondici, když podíl nezaměstnaných v květnu klesnul na 3,0 %. Znovu přibylo volných pracovních míst a trh práce je tak stále utaženější. Více jsme k tématu psali zde: http://bit.ly/2xWjlwi. Ani příznivá čísla z trhu práce však koruně nepomohla k posílení. Ta se v pátek vydala opačným směrem, když se její kurz dostal až na 25,89 CZK/EUR. Koruna se totiž svezla na globální náladě, která nepřála riziku. K té nepřidal ani americký prezident Trump, který stále naznačuje možné zavedení obchodních bariér. Koruna tak zakončila týden na 25,82 CZK/EUR. Výprodej postihnul i polský zlotý a maďarský forint. Polská měna oslabila o přibližně 0,15 % na 4,278 PLN/EUR a maďarský forint ztratil dokonce zhruba 0,45 % na 319,9 HUF/EUR. V průběhu dnešní asijské seance koruna posílila na 25,75 CZK/EUR a zdá se tak, že by své evropské obchodování mohla zakončit silnější než při svém pátečním závěru, uzavřel Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
102
ČEZ
518
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
853.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
804
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
700
PHILIP MORRIS ČR A
15480
O2 C.R.
238
UNIPETROL
382.5
VIG
640