Svátek má: Vladimír

Byznys

Velikost textu:

Za růst mezd se Česko nemusí ve středoevropském srovnání stydět

Za růst mezd se Česko nemusí ve středoevropském srovnání stydět

Zatímco dynamika domácího HDP zaostává za zbytkem regionu, mzdový růst je v Česku i v porovnání s regionálními protějšky velmi dobrý.

Ilustrační foto
4. prosince 2018 - 09:50

Oba trendy mají společného jmenovatele. Je jím utažený trh práce. Ten v blízké době nepovolí, takže i příští rok se můžeme těšit na další zvyšování výdělků. Výrazně k tomu znovu přispěje veřejný sektor, kde se od nového roku bude znovu masivně přidávat i zvýšení minimální mzdy, uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Průměrná nominální mzda v Česku vzrostla ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně o 8,5 %. Jedná se o mírné zpomalení z 8,6 % v Q2, nicméně i tak je to tempo, které se podobá vrcholu minulého ekonomického cyklu. Po očištění o inflace vidíme, že kupní síla průměrné mzdy se zvedla o 6,0 %. Mediánová mzda (polovina populace dostává nižší mzdu a polovina vyšší) roste ještě rychleji. Přidala totiž 9,8 %. Stále tedy platí, že mzdy hůře placených zaměstnanců rostou rychleji. Na tom se podílí i zvyšování minimální mzdy. S ní se zvyšuje i zaručená mzda, která představuje nejnižší mzdu v jednotlivých sektorech. Na mzdách firmy ve třetím čtvrtletí vyplatily dokonce o 9,7 % více. Zaměstnávaly totiž o 1,2 % zaměstnanců více.              

Za celý letošní rok by průměrná mzda měla podle našeho odhadu v Česku vzrůst o 8,3 %. Růst se nezastaví ani v příštím roce, pouze mírně zpomalí. Marže podnikatelů klesají a ti už mají méně prostoru pro další zvyšování odměn zaměstnancům. Klesající zisky firem sníží balík peněz na odměny. Na druhé straně dynamiku znovu podpoří veřejný sektor. Mzdy státních zaměstnanců se i příští rok zvýší přes 11 %. Nejvíce se přilepší učitelům. Další růst čeká od nového roku i minimální mzdu, která se zvedne o 1 150 CZK na 13 350 CZK. Příští rok tak podle nás průměrná mzda v domácí ekonomice přidá 6,5 %. Vyšší inflace pak výrazněji ubere z reálné mzdy. Tak se zvýší o 3,9 %.


Zatímco dynamika domácího HDP za Polskem, Maďarskem i Slovenskem zaostává, o mzdách se to rozhodně říct nedá. Domácí ekonomika vykazuje ze všech okolních zemí nejnižší míru nezaměstnanosti a právě pnutí na trhu práce tlačí odměny zaměstnanců směrem nahoru. V ekonomice se nedaří rychle zvyšovat produktivitu a podnikatelé tak musí nabírat novou pracovní sílu, aby mohli zvyšovat svůj výstup. Poptávka po pracovní síle tak zůstává vysoká, zatímco její nabídka naráží na dno. Tomu se přizpůsobuje mzda. Nízká produktivita však představuje riziko pro pomalejší zvyšování mezd v delším období.

Slabý růst produktivity navíc bude nahoru tlačit i ceny. Podnikatelé se budou totiž snažit přenést část svých rostoucích nákladů na koncové zákazníky. Na rostoucí ceny bude reagovat centrální banka. Očekáváme, že k dalšímu zvýšení sazeb dojde na únorovém zasedání. Pokračovat by mělo i v následujících kvartálech. V příštím roce očekáváme celkem troje zvýšení sazeb. Klíčová repo sazba ČNB by tak na konci roku měla dosáhnout 2,5 %, dodal Viktor Zeisel.

(vz, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
85.6
CEZ
521
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
837.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
856.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
758
PHILIP MORRIS CR
13900
O2 C.R.
250.5
UNIPETROL
382.5
VIG
598