Svátek má: Alois

Byznys

Velikost textu:

Putinova jedenáctka asi neoslní, úspěch však může přijít v zákulisí

Putinova jedenáctka asi neoslní, úspěch však může přijít v zákulisí

Již pozítří startuje v Rusku mistrovství světa ve fotbale, nejsledovanější sportovní událost na planetě, která po následující měsíc přitáhne pozornost více než 3 miliard diváků.

Ilustrační foto
12. června 2018 - 09:50

Pro hostitelskou zemi se přitom bude po zimních olympijských hrách v Soči jednat již o druhou sportovní mega-akci v rozmezí pěti let. Ač tentokrát vyráží sborná do boje jakožto outsider turnaje bez výraznějších sportovních ambicí, hospodářské ambice Rusku rozhodně nechybějí, glosuje Daniel Rusinko, analytik ČSOB.

Staronový ruský prezident Vladimir Putin při svém inauguračním projevu oznámil smělý cíl dostat zemi do roku 2024 mezi pět největších ekonomik na světě (aktuálně jí patří pozice dvanáctá). K tomu, aby Rusko předběhlo země jako Jižní Korea, Velká Británie či Indie, nicméně dojde jen stěží bez zásadní transformace celého hospodářského modelu země. Koneckonců modelu, jehož problémy jsou nikoli nepodobné těm, se kterými se potýká ruský fotbal, tj. nadměrná role státu, nedostatek (zahraniční) konkurence a závislost na příjmech z těžby ropy a plynu, jež tvoří více než třetinu státního rozpočtu.

Posledně zmíněný bod je přitom klíčový. Zatímco v roce 2014 odstartoval kolaps cen ropy (umocněný sankcemi Západu v reakci na anexi Krymu) propad ruské ekonomiky, v současnosti naopak Rusko z rostoucích cen - meziročně o 60 % - profituje. Ty jsou společně se silnější externí pozicí důvodem, proč další kolo amerických sankcí uvalených v dubnu zdaleka nebolelo ekonomiku tolik jako před čtyřmi lety. Rusku se tak v tomto ohledu vyplatila dohoda s kartelem OPEC, v rámci níž členské země od ledna 2017 tlumí těžbu přibližně o dvě procenta globální produkce.


A právě budoucnost této dohody přijde na přetřes úvodní hrací den celého mistrovství. Zatímco totiž budou na hřišti svádět bitvu výběry domácího Ruska a Saúdské Arábie, v zákulisí budou hlavní představitelé obou zemí debatovat o společném postupu na klíčovém jednání OPEC+ 22.-23.6. ve Vídni, které udá směr dalšího vývoje ropného trhu. Třebaže tak z pohledu fotbalového fanouška zřejmě nepůjde o zápas z nejatraktivnějších, v zákulisí se nakonec mohou upéct věci více než zajímavé..., uzavřel Dominik Rusinko.

(dr, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
94.5
CEZ
545.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
836.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
900
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
744
PHILIP MORRIS CR
13640
O2 C.R.
225
UNIPETROL
382.5
VIG
591