Svátek má: Taťána

Byznys

Velikost textu:

Objevme nejen Beethovena, ale i Sasko zemi blízkou a unikátní

Objevme nejen Beethovena, ale i Sasko zemi blízkou a unikátní

Letošní rok bude pro naše sousedy od nás na západ a tak trochu i na sever  velmi slavnostní. Letos si totiž připomínají dvě slavná výročí. Jedním z nich je 250. výročí narození velikána evropské hudby, Ludwiga van Beethovena.

Beethoven
15. února 2020 - 12:56

Proto tematická kampaň „Discover Beethoven!“ neboli „Objevte Beethovena“ bude znamenat spoustu kulturních a turistických nabídek nejen v jeho rodném městě Bonnu, a také napříč celou Spolkovou republikou Německa. Především se to však projeví v originální a jedinečné kulturní události v Oberammergau, Pašijových hrách. Krom vzpomínky na tohoto skladatele také oslaví i 30. výročí nezapomenutelného znovusjednocení Německa.  

Se Spolkovou republikou Německa máme nejdelší hranice. Když se situace mezi oběma zeměmi normalizovala, nastal samozřejmě růst i turistický potenciál obou zemí. Ze začátku českou turistickou obec brzdily cenové rozdíly. Ty ale postupem času mizí a německé supermarkety zpoza hranice jsou stejně oblíbené, jako byly za minulého režimu oblíbené trhy v Drážďanech.

Jak říkám ...


„Musím s potěšením konstatovat, že nejen Němci navštěvují Českou republiku, ale i naopak. Podle oficiálních zdrojů v roce 2018 navštívilo náš stát 620 tisíc hostů od vás a strávilo tu 1,3 miliónů nocí. A to jde o čísla oficiální,“ řekl na prezentaci akcí připravovaných k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, Dr. Hinrichsen, zástupce velvyslance.

Země kulturní i kulinářská

Turista, cestující za kulturními zážitky, dobře ví, že ve Spolkové republice Německa si přijde na své. S nabídkou kolem 500 divadel je pravděpodobně stát s největší hustotou divadel na světě. Třetina všech operních představení po celém světě se koná právě zde. Také tu narazí na 46 míst Světového kulturního dědictví UNESCO a na více než 6 700 německých muzeí. Mimo jiné se zde ročně koná okolo 200 módních přehlídek, narazíte tu na pouliční umění a festivaly, které podporují obraz moderního a kreativního Německa. Více než 300 restaurací s hvězdami Michelin dává tušit vysokou kulinářskou kulturou a vynikající kvalitou služeb. Více než 100 filmových festivalů a zhruba 1 600 hudebních festivalů a hudebních slavností také o něčem svědčí, jak o tom informoval na prezentaci  v Praze, vedoucí Německé turistické centrály pro ČR, Jan Pohaněl.

Německo má v evropské turistické oblasti opravdu významnou roli. Z 183,5 milionů kulturních návštěv, které Evropané podnikli v roce 2018 po celém světě, vedlo 21,8 milionů do Německa. S tržním podílem dvanácti procent je Německo pro ně kulturní destinací číslo jedna. Dokonce i před Španělskem a Francií s deseti procenty, dále Velkou Británií a Itálií, které získaly devět procent.

Beethoven na pořadu roku

Jak říkám ...


„S téměř 22 miliony kulturně zaměřených cestovatelů jsme u Evropanů kulturním turistickým cílem číslo 1. Abychom ještě více posílili vynikající postavení Německa jako země hudby, definovali jsme si v rámci kampaně týkající se Beethovena další digitální priority. Kromě centrálních bodů zájmu v oblasti kolem rodného města Bonnu budeme podporovat aktivity v rámci celého Německa, s cílem obecně posílit poptávku po kulturních turistických nabídkách, především s důrazem na základní téma Německo – země hudby,“ vysvětlila Petra Hedorfer, předsedkyně představenstva Německé turistické centrály (DZT).

Při tom se spoléhají na moderní digitální formy komunikace, které mají dobově ztvárnit Beethovenův klasický odkaz. Vůbec využití virtuální reality nabízí návštěvníkům akcí jedinečnou příležitost si například „přehrát“ na klavír společně s Beethovenem výňatky z 9. symfonie. K dispozici bude k dispozici také aplikace rozšířené reality, ve které můžete s Beethovenem vytvářet „živé fotografie“.

Mimochodem, Německá turistická centrála (DZT) je národním úřadem cestovního ruchu s hlavním sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem. Z pověření Spolkového ministerstva hospodářství a energie zastupuje Německo jako zemi cestovního ruchu a na základě rozhodnutí Německého spolkového sněmu ji ministerstvo podporuje. Organizace připravuje turisticko-kulturní strategie i produkty a buduje nejen kladnou image německých turistických destinací v zahraničí, ale také v zahraničí podporuje německý cestovní ruch. K tomu ji slouží 31 zahraničních zastoupení po celém světě. Bližší informace najdete zde ..

Atraktivní cíl - Sasko

Jak říkám ...


„Svobodný stát Sasko jako atraktivní výletní cíl propaguje již od roku 2000 na německém a mezinárodním trhu společnost Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen. Máme krásný slogan: „Sasko. Svět sám o sobě“, který naši destinaci velice dobře vystihuje. Jsme hrdí především na naše bohaté dědictví průmyslové architektury, kulturního bohatství, sítě cyklostezek, terénů pro pěší turistiku, možnosti dalšího sportovního vyžití a velmi zachovalého, čistého životního prostředí,“ informala při prezentaci zástupce společnosti,  Dorothea Schäffler.

Všechno začalo v roce 1168, když osadníci našli stříbro poblíž Christiansdorfu, což je dnešní Freiberg.Od tohoto okamžiku můžeme mluvit nejen o začátku více než 800 let dlouhé historii těžby nerostů, ale i o nebývalém rozkvětu této dříve dosti divoké země. Tak se stalo, že v průběhu dalších staletí a zejména po sedmileté válce v roce 1763 až do konce války bylo Sasko předním průmyslovým německým hospodářským regionem, kde se spojovala důlní činnost s textilním, potravinářským, a papírenským průmyslem, dopravou a dopravními prostředky. Proto tady najde návštěvník technické památky, jaké jsou jinde těžko k vidění. Věděli jste například, že se tu také nacházel zvláště kolem Chemnitzu rozvinutý textilní průmysl? Na světovém trhu tehdy dominovaly výrobky jako Plavenská krajka®, výšivky z Eibenstocku nebo damašek z Großschönau v Horní Lužici. Mnoho z těchto produktů se v Sasku dodnes vyrábí. Stojí za to se podívat na výstavní výšivky a Německé krajkové muzeum v Plauen, Muzeum damašku a froté v Großschönau, Přádelnu bavlny v Lipsku nebo na Muzeum koberců v zámku Voigtsberg. Jako svědek zdejší vydavatelské tradice do dnešní doby zůstává známý Lipský knižní veletrh, Německá národní knihovna a muzea, například Muzeum tiskařského umění v Lipsku. K celkovému obrazu saského průmyslového dědictví patří také stará řemesla a manufaktury. Pro turistu je určitě velkým zážitkem, když navštíví nejstaršího evropského výrobce porcelánu v Míšni, kde může na vlastní oči sledovat jednotlivé operace zdejší produkce výrobků z tohoto materiálu. Najdou se tu také výrobci hodinek společnosti Glashütte nebo hudebních nástrojů. O tom všem bude Saská státní výstava „Boom! 500 let průmyslové kultury v Sasku“, která bude k vidění od poloviny dubna do konce října v Chemnitzu, dále v západní části země a v Krušných horách.

Dvě památky UNESCO

Označení jako památka UNESCO s titulem světového dědictví v červenci 2019 ocenilo německo-český region „Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří“ jako důležitou součást více než 1 000 let staré kulturní krajiny Saska s jeho charakteristickými rysy. Tento region se skládá z 22 složek: 17 jich je na německé straně, pět se nachází na české straně. Vybraná důlní svědectví představují nejdůležitější důlní oblasti a epochy sasko-české těžby rud. Každá složka svědčí o různých objektech souvisejících s těžební historií regionu, z toho zhruba 400 jich je jen na saské straně: unikátní doly a tunelové systémy, chatové komplexy, historická horská města, nádherné kostely, fascinující umělecká díla s důlními odkazy a typické krajinné rysy. Navíc je vše z Česka snadno dosažitelné.

Další lokalitou, která získala Sasku titul světového dědictví UNESCO, jako kulturní turistické destinace číslo 1 v Německu je společný polsko-německý „Muskauer Park/Park Mużakowski“.

(kaa, Prvnizpravy.cz, foto: Sňa Verner)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
80
ČEZ
400
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
501.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
490
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
566
PHILIP MORRIS ČR A
13000
O2 C.R.
220
UNIPETROL
382.5
VIG
445.2