Svátek má: Drahomíra

Byznys

Velikost textu:

Americká inflace zrychlí, zůstane ale bezpečně pod dvěma procenty

Americká inflace zrychlí, zůstane ale bezpečně pod dvěma procenty

Dnešek bude ve znamení inflace. Finální údaje o cenovém růstu byly zveřejněny v Německu a budou zveřejněny ještě ve Francii a v Polsku, ale vzhledem k tomu, že se pravděpodobně pouze potvdí již dříve zveřejněné údaje, tržní reakce se nedá čekat.

Ilustrační foto
11. srpna 2017 - 09:45

Zajímavější budou čísla z USA. Tam je zpomalující inflace hlavním důvodem pro odkládání zvyšování sazeb centrální bankou, uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Červencová inflace ve Francii revizí neprojde

Statistici dnes potvrdili červencová inflační čísla z Německa a velmi pravděpodobně korekcí neprojdou ani údaje z Francie. Tato potvrzení nebude mít na finanční trhy žádný vliv. Čísly, která budou rozhodovat o dnešním osudu nejobchodovanějšího měnového páru, jsou americké spotřebitelské ceny. Trh očekává mírné zrychlení jejich meziměsíčního růstu a s ním zrychlení celkové inflace. Jádrová inflace by nicméně měla zůstat beze změny. Navíc obě čísla se i tak budou nacházet pod dvouprocentním cílem americké centrální banky. Měly by tak potvrdit náš výhled, že Fed s dalším zvyšováním sazeb počká až na prosinec. Euro si tedy pravděpodobně udrží své zisky ze včerejšího odpoledne.  

Americké PPI dolaru nepomohla

Čísla z obou břehů Atlantiku včera zklamala. Francouzská průmyslová výroba klesla výrazněji, než trh očekával, ale její snížení se koncentrovalo mimo zpracovatelský sektor, a tak to i ve světle velmi špatných čísel z Německa nepředstavuje tak špatnou zprávu. Na trhy více zapůsobil pokles cen amerických výrobců. Ty se v červenci snížily o 0,1 % a v meziročním vyjádření se jejich dynamika dostala pod 2 %. Zastavily tak posilování dolaru proti euru z nočních a dopoledních hodin. Kurz USD/EUR se nakonec v průběhu dne dostal až na hladinu 1,177, kde dnes ráno začne své evropské obchodování.


Polská data kurzem nezahýbou

V Polsku by měly statistici potvrdit zrychlení inflace v červenci. Zajímavější je dlouhodobější pohled na polskou inflaci. Ta by měla ke konci roku výrazně zpomalit až pod 1 % kvůli efektu statistické základny. Nicméně poté by se měla odrazit ode dna a silná mzdová dynamika a změny daňového systému by se měly postarat o zrychlení cenového růstu u českých severních sousedů.  

Kurz koruny se včera držel v úzkém pásmu pěti haléřů. Nejsilnější byla domácí měna dopoledne, když se v jednu chvíli obchodovala za 26,14 CZK/EUR. Nicméně odpoledne oslabovala a vrátila se zpět na 26,18 CZK/EUR. Zlotý i forint měly včera mírnou tendenci oslabovat. Kurz polské měny dnes své obchodování začne poblíž 4,279 PLN/EUR a maďarský forint nedaleko 305,8 HUF/EUR, doplnil Viktor Zeisel.  

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)